Home Zahraničí Ikona německé levice oficiálně představila novou politickou stranu

Ikona německé levice oficiálně představila novou politickou stranu

FOTO - Facebook

Německá politička Sahra Wagenknechtová v pondělí v Berlíně představila novinářům svou nedávno ohlášenou politickou stranu. »Aliance Sahry Wagenknechtové – Rozum a spravedlnost« (BSW) se podle jejích slov bude snažit etablovat jako skutečná lidová strana a letos vstoupí do prvních voleb do EU a německých spolkových zemí.

Sama politička před akcí označila 8. leden za »poněkud historický«. Podle jejího přesvědčení má nová strana »potenciál výrazně změnit politické spektrum a politiku v Německu«.

Později na zvláštní tiskové konferenci politička uvedla, že předsedkyněmi nové politické síly budou dvě osoby – ona a její bývalá stranická kolegyně z Levice Amira Mohamed Ali. »Budeme kandidovat ve volbách do Evropského parlamentu (9. června) i ve volbách ve východoněmeckých spolkových zemích,« řekla Wagenknechtová.

Program, s nímž půjde politická síla do voleb, neupřesnila. Podle ní by se měl orientovat na zásady, které byly schváleny již dříve a představeny koncem října loňského roku. Politička také neřekla, ke kterému křídlu svou stranu řadí. »K mé velké lítosti v politickém spektru Spolkové republiky Německo není žádná strana, která by byla pro vyšší mzdy, dobré důchody a silnější sociální jistoty,« prohlásila.

Koncem října Wagenknechtová oznámila, že opouští Levicovou stranu a zakládá vlastní politickou sílu. Politička opakovaně kritizovala migrační politiku německé vlády, hospodářské sankce proti Rusku a postavila se proti dodávkám zbraní na Ukrajinu. Nevítá ani hospodářskou a energetickou politiku současných německých úřadů. Jako první krok byla vytvořena politická platforma, na jejímž základě byla nyní založena strana.

Loni v prosinci – tedy ještě před oficiálním založením strany – sociologický institut INSA odhadl, že Wagenknechtová může počítat s podporou 12 procent voličů.

(jb)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here