Home Zahraničí Nová strana Wagenknechtové navrhuje moratorium na rozšíření EU

Nová strana Wagenknechtové navrhuje moratorium na rozšíření EU

FOTO - Facebook

Delegáti zakládajícího sjezdu německé strany »Unie pro rozum a spravedlnost Sarah Wagenknechtové« (BSW) v Berlíně jednomyslně přijali program, se kterým půjde nová politická síla do voleb do Evropského parlamentu. BSW v něm prosazuje moratorium na rozšiřování EU, navrhuje »demontáž« několika především vojenských evropských struktur a odmítá zahájení přístupových jednání s Ukrajinou, Moldavskem a Gruzií.

Program nese název »Nezávislá Evropa suverénních demokracií – mírumilovně a spravedlivě«. BSW považuje za nezbytné »moratorium na rozšiřování EU a společná kritéria pro všechny země«. »Zahájení přístupových jednání s Ukrajinou, Moldavskem a Gruzií odmítáme,« poznamenává.

Konflikt na Ukrajině je označován za »krvavou zástupnou válku mezi USA a Ruskem«. »Aby bylo Rusko motivováno k zahájení mírových jednání, je třeba v tomto případě navrhnout okamžité zastavení vývozu zbraní na Ukrajinu,« uvádí se v programu. »Mír a bezpečnost v Evropě nelze stabilně a dlouhodobě zajistit v konfliktu s jadernou mocností Ruskem,« jsou přesvědčeni členové BSW.

»Chceme obnovit dodávky ropy a plynu z Ruska a uzavřít dlouhodobé smlouvy v energetice. Nákupy drahého LNG a frakovaného plynu nejsou rozumnou alternativou k plynu dodávanému potrubím, a to ani z ekonomického a sociálního hlediska, ani z hlediska klimatické politiky,« uvedla nová strana. V programu se uvádí, že »hospodářské sankce EU se Ruska téměř nedotkly a nezastavily válku na Ukrajině, ale způsobily značné škody evropské ekonomice a snížily její konkurenceschopnost«.

»Evropa by měla být nezávislým hráčem na světové scéně, nikoli hračkou v konfliktu velmocí a vazalem Spojených států,« uvádí se v programu. BSW hodlá usilovat o »sebevědomou Evropu suverénních demokracií«. »EU ve své současné podobě škodí evropské myšlence,« uvádí se v dokumentu.

Koncem října 2023 oznámila poslankyně Bundestagu Wagenknechtová, že opouští stranu Levice a vytváří vlastní politickou sílu. Politička opakovaně kritizovala hospodářské sankce proti Rusku, stejně jako migrační politiku německé vlády, a postavila se proti dodávkám zbraní na Ukrajinu. Nevítá ani hospodářskou a energetickou politiku současných německých úřadů. Jako první krok vznikla platforma »Unie Sarah Wagenknechtové«, na jejímž základě vznikla strana. Podle mnohých odborníků může BSW v blízké budoucnosti výrazně změnit politickou scénu v SRN.

(jb, TASS)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here