Home Domácí SPD chce změnou normativů opět zvýšit příspěvky na bydlení

SPD chce změnou normativů opět zvýšit příspěvky na bydlení

FOTO - pixabay

Opoziční hnutí SPD chce vrátit do zákona pravidla výpočtu příspěvku na bydlení platná do konce loňského roku. Od ledna se snížily takzvané normativní náklady, čímž mohla dávka některým lidem klesnout a někteří mohli o příspěvek zcela přijít. Poslankyně SPD Lucie Šafránková proto nyní v novele navrhla, aby se tyto normativy opět zvýšily, a to na dřívější úroveň.

Snížení normativů označila Šafránková ve zdůvodnění své předlohy za nepochopitelné. Poukázala na to, že od ledna vzrostly ceny regulované složky elektřiny a plynu, skončily cenové stropy u neregulovaných složek těchto energií a podražilo také teplo a vodné a stočné. »Na jedné straně tedy dochází ke zvýšení nákladů na bydlení, ale zároveň ke snížení finanční sociální pomoci určené zákonem na tyto účely občanům s nižšími příjmy, typicky například pracujícím rodinám s dětmi nebo seniorům,« napsala v důvodové zprávě.

Normativy pro výpočet dávky Šafránková navrhla opět zvýšit o 1400 korun až 2800 korun, a to podle podle počtu členů v domácnosti a vztahu k bytu. Částky by platily podle návrhu do konce roku 2025. Stát by podle odhadu poslankyně vydal na příspěvcích na bydlení nejvýše o šest miliard korun ročně navíc.

Příspěvek na bydlení mohou získat lidé, kteří za bydlení utratí víc než 30 procent svého příjmu. Dávka odpovídá rozdílu mezi normativy a 30 procenty příjmu. Pro předloňský a loňský rok byl normativ dočasně vyšší podle počtu lidí v domácnosti o 1400, 1600 či 1800 korun v nájmu a o 2000, 2400 či 2800 korun ve vlastním a družstevním bytě. Od letoška se normativy pohybují podle velikosti bydliště, počtu bydlících a druhu bytu od 8932 do 23 195 korun. Šafránková chce, aby prakticky hned pro přijetí novely opět byly mezi 10 932 a 24 995 Kč.

Předlohu poslankyně SPD nejprve posoudí vláda. Předkladatelka chce, aby ji Sněmovna schválila zrychleně už v úvodním kole. Koalice však dosud opoziční návrhy do sněmovního projednání až na několik výjimek nepřipouštěla.

(čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here