Home Zahraničí Izrael začal bojkotovat zboží z Jihoafrické republiky kvůli jejímu postoji ke Gaze

Izrael začal bojkotovat zboží z Jihoafrické republiky kvůli jejímu postoji ke Gaze

FOTO - síť X

Izraelské společnosti odmítly dovážet hrozny z Jihoafrické republiky v souvislosti s tím, že tato africká země podala u Mezinárodního soudního dvora OSN žalobu, v níž obviňuje židovský stát z genocidy palestinského obyvatelstva v pásmu Gazy. Informoval o tom americký portál Semafor s odvoláním na své zdroje.

Portál se domnívá, že počáteční kroky Izraele k zákazu dovozu by mohly vést k »širšímu bojkotu« zboží kvůli postoji Pretorie ke konfliktu v Gaze. V souvislosti s tím největší odborová organizace v Jihoafrické republice, Kongres jihoafrických odborů, požádala vládu, aby vypracovala opatření na ochranu pracovních míst před dopady případné eskalace obchodního konfliktu.

»Musíme přijmout veškerá opatření, abychom zajistili, že žádný jihoafrický pracovník nepřijde o práci,« řekl portálu mluvčí odborového svazu Matthew Parkes.

Podle něj by jihoafrické ministerstvo obchodu a další vládní orgány měly »podpořit« všechny společnosti, které »zažily bojkot« ze strany Izraele. Odborář také vyzval mezinárodní společenství, aby na Izrael uvalilo sankce.

Navzdory hrozbě rozšířeného bojkotu zboží z Jihoafrické republiky ze strany izraelských společností není tato blízkovýchodní země pro Pretorii klíčovým trhem, zdůrazňuje Semafor. Velkou obavou je možný dopad na hospodářské vztahy Jihoafrické republiky s USA. Jak bylo uvedeno, Washington má několik pák, které může proti Pretorii použít, pokud se rozhodne pro odvetná opatření vůči Izraeli. Jedním z takových mechanismů je vyškrtnutí Jihoafrické republiky ze seznamu příjemců preferencí podle zákona o africkém růstu a příležitostech (AGOA). Nicméně podle portálu Washington zasadí úder sám sobě, pokud použije restriktivní opatření vůči Pretorii, protože to bude mít negativní dopad na americké společnosti dovážející nerostné suroviny z Jihoafrické republiky.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here