Home Zahraničí Syřané skutečně potřebují pomoc – představitel potravinového programu OSN apeluje na celosvětovou...

Syřané skutečně potřebují pomoc – představitel potravinového programu OSN apeluje na celosvětovou podporu v situaci, kdy chybí finanční prostředky

Lidé sklízejí brambory na zemědělské půdě nedaleko Damašku v Sýrii, 8. října 2023. FOTO – Xinhua/Ammar Safarjalani

Obyvatelé Sýrie čelí naléhavé potravinové krizi, protože Světový potravinový program (WFP) odhalil, že není schopen udržet potravinovou pomoc milionům Syřanů, uvedl představitel WFP.

»Prvním poselstvím je, že není čas opouštět obyvatele Sýrie. Jejich potřeby jsou skutečné, neboť situace je i nyní velmi křehká a nestabilní,« uvedl Kenn Crossley, zástupce a ředitel WFP pro Sýrii, a zdůraznil, že je třeba, aby celé mezinárodní společenství bylo v tomto klíčovém období solidární.

Výrazný výpadek finančních prostředků se netýká pouze Sýrie, ale všech operací WFP po celém světě, uvedl v nedávném rozhovoru pro agenturu Xinhua.

Operační požadavky WFP na rok 2023 činily 23,5 miliardy amerických dolarů, zatímco předpokládané financování na rok 2023 činilo pouhých 10 miliard dolarů, což »což způsobilo rekordní nedostatek finančních prostředků« ve výši téměř 60 %, uvedl Crossley.

Snahy o zmírnění nedostatku finančních prostředků, jako je například snížení velikosti přídělu, nestačily k udržení programu po prosinci 2023, uvedl úředník.

Crossley prozradil, že WFP musel tváří v tvář ubývajícím finančním prostředkům v roce 2023 zavést přísné škrty. To vedlo k výraznému snížení počtu příjemců měsíčních dávek, který se snížil z 5,5 milionu osob v první polovině roku 2023 na pouhé tři miliony v červenci. Na konci roku 2023, s vyčerpanými zdroji, WFP prohlásil, že není schopen udržet svůj program všeobecné potravinové pomoci v Sýrii.

Podle předběžných výsledků hodnocení potravinové bezpečnosti WFP se očekává, že do roku 2024 bude v Sýrii čelit nedostatku potravin přibližně 12,9 milionu osob a dalších 2,6 milionu lidí bude ohroženo hladem. Kromě toho došlo ve srovnání s předchozím rokem k pozoruhodnému nárůstu počtu osob trpících vážným nedostatkem potravin, které pobývají v táborech, o 29 %.

»Bohužel, více než polovinu populace považujeme za potravinově nezajištěnou. Zaznamenali jsme nárůst podvýživy, zejména u dětí a matek. Jsme svědky nárůstu závažnosti potřeb lidí a bohužel bez naší humanitární pomoci vlastně existuje jen velmi, velmi málo jiných alternativ,« řekl Crossley.

Pro dlouhodobé plánování od roku 2024 Crossley poznamenal, že WFP přepracovává své programy v Sýrii. Zaměření se přesouvá od poskytování široké pomoci k nabídce hlubší podpory, přičemž zdroje budou směřovat k těm, kteří čelí nejvážnějšímu nedostatku potravin.

Cílem nového přístupu je soustředit úsilí na ty, kteří potřebují pomoc nejvíce – děti, které potřebují výživu, matky bez alternativních zdrojů příjmů a domácnosti s nezaopatřenými dětmi, které se potýkají se zdravotním postižením, řekl Crossley agentuře Xinhua.

»Musíme tedy – i zde v Sýrii – náš program zmenšit, více se zaměřit (a) více zacílit na lidi, kteří nás potřebují nopravdu nejvíce. To samozřejmě znamená, že miliony – doslova miliony – lidí v Sýrii, kterým jsme podporu poskytovali, už nedostanou vůbec žádnou pomoc,« řekl.

Navzdory problémům je Crossley ohledně poskytování strategické pomoci v Sýrii optimistický a usiluje o působení ve více regionech, jakmile se zlepší bezpečnostní situace. Zdůrazňuje, že je důležité nejen nabízet humanitární pomoc, ale také pomáhat Syřanům obnovit jejich živobytí.

»Nemusíme poskytovat pouze humanitární pomoc, můžeme lidem v Sýrii pomoci obnovit jejich živobytí, aby nás nepotřebovali,« zdůraznil.

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here