Jak Čína zajišťuje, aby zemi vládl lid?

»Celoprocesní lidová demokracie je charakteristickým rysem socialistické demokracie; je to demokracie ve své nejširší, nejskutečnější a nejúčinnější podobě,« uvedl čínský prezident Si Ťin-pching, který je zároveň generálním tajemníkem Ústředního výboru Komunistické strany Číny.

Jeho klíčové výroky o čínském systému lidových shromáždění a celoprocesní lidové demokracii, které byly zveřejněny v časopise Čchiou-š’, zdůraznily význam zajištění toho, aby zemi řídil čínský lid.

Co je to celoprocesní lidová demokracie? Jak funguje čínský demokratický systém? Příběh odborníka na obnovitelné zdroje energie a zákonodárce Čang Tchien-žena nám to může pomoci vysvětlit.

Jako jeden z více než 2000 poslanců Národního lidového shromáždění (NPC), nejvyššího čínského zákonodárného orgánu, Čang, který je zároveň předsedou předního podniku zabývajícího se obnovitelnými zdroji energie, již desítky let pozorně sleduje vývoj zelené energie, emisí uhlíku a změny klimatu. Za posledních 10 let předložil Čang NPC více než 200 návrhů a podnětů.

Během výročních plenárních zasedání NPC v roce 2023 předložil Čang čtyři návrhy na změnu zákona o ochraně životního prostředí a tvorbu zákonů o změně klimatu, jakož i 27 návrhů na optimalizaci výrobní kapacity recyklovaného olova a posílení průmyslu recyklace baterií a skladování nové energie.

V průběhu let Čína urychlila svůj vysoce kvalitní rozvoj a urychlila svou ekologickou transformaci. V září 2020 prezident Si oznámil, že Čína usiluje o dosažení maximálních emisí uhlíku do roku 2030 a uhlíkové neutrality do roku 2060.

Čangovy návrhy a podněty upoutaly pozornost ministerstva ekologie a životního prostředí a stálého výboru NPC.

V nedávné zprávě legislativního orgánu se uvádí, že Čangův návrh o tvorbě zákonů o řešení změny klimatu a prosazování uhlíkové neutrality byl přijat a že bude »aktivně spolupracovat s dalšími resorty na výzkumu« a »zařadí jej do ročního plánu legislativních prací, až nastane správný čas«.

Čína neustále zdokonaluje systém institucionálního zajištění lidové demokracie a postupně rozvíjí celoprocesní lidovou demokracii ve správě země, aby zajistila širokou politickou účast lidu.

Vezměme si jako další příklad historicky první občanský zákoník, který vstoupil v platnost v lednu 2021. Zákoník byl sestavován pět let, během nichž přibližně 425 000 lidí poskytlo 1020 000 stanovisek.

»Celoprocesní lidová demokracie v Číně má nejen kompletní soubor institucí a postupů, ale také plnohodnotnou občanskou participaci,« poznamenal Si v článku zveřejněném v časopise Qiushi Journal.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy