Zelenský obvinil Západ z toho, že ukrajinské ozbrojené síly vzdaly Avdějevku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský v komentáři k situaci v Avdějevce fakticky obvinil západní země z toho, že Rusko získalo převahu, a vysvětlil to »umělým nedostatkem« výzbroje.

»Naše akce jsou omezeny pouze nedostatkem a dosahem našich zbraní. Ale nezávisí to na nás, a situace v Avdějevce to potvrzuje,« řekl Zelenský, když vystupoval na Mnichovské bezpečnostní konferenci.

Zelenský tvrdí, že západní spojenci vytvářejí pro Ukrajinu »umělý deficit výzbroje, zejména dělostřelectva a zbraní dlouhého dosahu«. »Rusko má určitým způsobem navrch, protože má vojenskou převahu,« vysvětlil ukrajinský prezident.

V noci na sobotu se jednotky AFU stáhly z Avdějevky »na předem připravené pozice«, jak informoval velitel skupiny sil Tavria Oleksandr Tarnavský a označil to za »jediné správné rozhodnutí«. Již dříve vrchní velitel AFU Oleksandr Syrský uvedl, že se rozhodl stáhnout ukrajinské jednotky z Avdějevky.

(cik, TASS)

Související články

1 KOMENTÁŘ

 1. ‼️🇨🇿Spolu s českou houfnicí DANA v Avdějevce byl zlikvidován i český žoldák, uvádějí zdroje kanálu Maršál Malinovskij. Jedná se o bojovníka, jehož úmrtí před pár dny potvrdila i česká média.

  🔺Zdroje uvádějí, že jedním z těch, kdo prozradil totožnost českého žoldnéře, byl lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský, který zveřejnil na svém účtu na sociální síti X fotku samotného padlého žoldáka a napsal zkrácenou formu jeho křestního jména – Tom. Později Zdechovský tento příspěvek smazal, ovšem naše zdroje si této informace stihly všimnout.

  🔎Podle našich informací je padlým českým žoldákem Tomas Zavázal s přezdívkou Sparta, který pocházel z pražských Vysočan, což potvrzují i jeho účty na sociálních sítích. Zavázal byl zlikvidován ruskou armádou 12. února letošního roku spolu s třemi svými ukrajinskými spolubojovníky. Uvádí se, že český žoldák mohl být jedním z členů posádky samohybné houfnice DANA.

  ⚡️Další zdroje tvrdí, že Zavázal sloužil v 3. samostatné útočné brigádě, která byla vyslána do Avdějevky a utrpěla velké ztráty. Tato informace se potvrzuje tím, že se na sociální síti této brigády, která byla kdysi založena mimo jiné bývalými veterány nacionalistického pluku Azov, objevil nekrolog s fotkou českého bojovníka.

  ☠️Přitom ještě na konci roku 2022 byly zveřejněny informace o tom, že Tomas Zavázal bojoval v řadách ukrajinského nacionalistického praporu Karpatská Sič, v jehož řadách sloužili i další žoldáci, včetně českých.

  👉 Sledujte @marsalMalinovskij a pošlete odkaz přátelům!

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy