Jak revitalizace venkova mění podobu jedné tibetské vesnice

Když do vesnice Shikashok v čínské Tibetské autonomní oblasti dopadají první sluneční paprsky, 49letý Paljor práská pasteveckým bičem, aby vyhnal z ohrady více než 680 ovcí.

Paljor má za sebou působivou pastýřskou kariéru a nyní s pomocí místních úředníků stojí v čele družstva, které se zabývá chovem ovcí.

»V loňském roce jsem prodal více než 100 ovcí a vydělal přes 100 000 jüanů (asi 14 531 amerických dolarů),« uvedl Paljor. »Další peníze vydělám prodejem ovčí vlny, až se v červnu a červenci oteplí.«

Chov ovcí patří k několika venkovským odvětvím, která vdechla nový život vesnici Shikashok, jež se nachází přibližně 3 km od řeky Yarlung Zangbo.

V poslední době zde bylo zřízeno více než 10 družstev působících v řadě odvětví, včetně výroby nábytku, zemědělských strojů a chovu dobytka, uvedl místní vesnický funkcionář Li Delin a dodal, že roční příjem obyvatel na hlavu přesáhl 20 000 jüanů.

Když Paljor pase ovce, jeho matka Trinley Chodron vozí z farmy čerstvé mléko na výrobu jačího másla a dalších druhů potravin.

Její pokoj je prostorný a vybavený řadou domácích spotřebičů. Na stole v tradičním tibetském stylu jsou pro hosty připraveny máslové čaje a nealkoholické nápoje, například Coca-Cola.

Je těžké uvěřit, že kdysi žili vesničané ve zchátralých domech a kvůli chudobě nemohli vyjít s penězi.

»Za posledních deset let získala vesnice novou podobu,« říká jednaosmdesátiletá Trinley Chodron.

Konchok Tsomo a její manžel Gao Yanwen také těží z rozkvětu průmyslu ve vesnici. Manželé provozují vládou podporovanou zeleninovou farmu.

Všech 48 skleníků na ploše 50 mu (asi 3,33 hektaru) bylo uvedeno do provozu a pěstují v nich nejrůznější druhy ovoce a zeleniny. V sezóně může tato pěstírna zaměstnávat přes 20 vesničanů.

»Nyní mohou vesničané jíst rajčata, melouny a další zeleninu a ovoce vypěstované v naší pěstírně,« řekla Konchok Tsomo a dodala, že se tato farma stala největším dodavatelem zeleniny pro desítku obchodů se smíšeným zbožím a tibetských restaurací v Shikashoku.

V Shikashoku nahrazují jeho polní cestu betonovou silnicí, která měří 3,3 km. Vesnice je stále více spojena s okolním světem prostřednictvím přilehlých dálnic.

Padma Tsewang, místní poštovní úředník, je svědkem vývoje ve vesnici v oblasti logistiky.

»V posledních letech dostávají vesničané více zásilek a mnoho mladých lidí dokonce nakupuje zboží denní potřeby přes internet. Je to pohodlné a rychlé,« řekl.

Tibet plánuje v roce 2023 realizovat 1337 projektů na oživení venkova, přičemž odhadované investice činí 14,67 miliardy jüanů.

Cílem projektů je podpořit rozvoj různých odvětví ve venkovských oblastech, jako je například vysoce kvalitní zemědělská výroba, rozvoj farmářství a chov zvířat.

Po letech úsilí se obyvatelé tibetského venkova dočkali zlepšení životních podmínek. V roce 2021 dosáhl disponibilní příjem na osobu obyvatel venkova v regionu 16 935 jüanů, což je přibližně trojnásobek úrovně příjmů zaznamenané v roce 2012.

»Venkovský průmyslový sektor se stal naší dojnou krávou a peněženka vesničanů stále nabývá na objemu. Vesnice Shikashok je dobrým příkladem pokroku Tibetu v revitalizaci venkova,« řekl Li.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy