Kvalitní čínské elektromobily získávají v Jordánsku na popularitě

Čínské elektromobily (EV) si na jordánském automobilovém trhu rychle získávají oblibu, kterou zajišťuje jejich pozoruhodná kombinace vysoké kvality a cenové dostupnosti.

Podle údajů Komise pro investory v jordánských svobodných zónách (JFZIC) pocházelo v roce 2023 87 % elektromobilů odbavených z jordánské svobodné zóny z Číny, což je dosud nejvyšší procento.

Prodej čínských elektromobilů v Jordánsku v posledních dvou letech výrazně vzrostl a tento trend pokračuje i od počátku letošního roku, uvedl v nedávném rozhovoru pro agenturu Xinhua Jihad Abu Nasser, zástupce pro sektor vozidel v komisi.

»Když jsme v roce 2019 začali dovážet elektromobily z Číny, byla procenta skromná, ale v současné době jsou čísla vysoká,« uvedl.

Dodal, že mezi klíčové faktory, které Jordánce lákají k pořízení čínských elektromobilů, patří vysoká kvalita, cenová dostupnost a servisní služby.

Podle statistik JFZIC bylo v roce 2019 z celkového počtu proclených elektromobilů v zóně pouze 72 čínských elektromobilů. V roce 2020 se toto číslo zvýšilo na 205. V roce 2021 prudce vzrostlo na 3170 z 5863 proclených EV, což představuje 54 %. V roce 2022 to bylo přibližně 12 820 z 15 576 EV, což představuje 82 procent. V roce 2023 došlo k nejvýraznějšímu nárůstu tohoto čísla, a to na 33 386 z 38 277 proclených elektromobilů, což představovalo 87 procent.

Jen v lednu a únoru letošního roku bylo ze zóny procleno 6643 čínských elektromobilů, uvedl s odkazem na údaje komise.

»Jejich kvalita je velmi vysoká, srovnatelná s evropskými, americkými a východoasijskými automobily, a jejich cena je velmi konkurenceschopná, nižší než u jejich protějšků vyrobených mimo Čínu. Tento primární faktor povzbudil jordánské občany k nákupu čínských elektromobilů,« uvedl.

Jordánská vláda navíc poskytuje daňovou pobídku k vlastnictví elektromobilů. Dodal, že na elektromobily se vztahuje zvláštní daň ve výši 10 %, zatímco na hybridní automobily 55 % a na automobily poháněné palivem 95 %.

»Ceny pohonných hmot jsou v Jordánsku v porovnání s příjmy jednotlivců velmi vysoké, takže se občané uchylují k elektromobilům, protože ušetří spoustu výdajů,« řekl.

Saeed Ahmed, 29letý občan, vlastní elektromobil již tři roky a vyjádřil s ním velkou spokojenost, zejména díky nízkým provozním nákladům ve srovnání s automobilem na fosilní pohon.

Pro agenturu Xinhua uvedl, že dříve utrácel za benzín 80 až 100 jordánských dinárů (113 až 141 amerických dolarů) měsíčně, zatímco jeho současný účet za elektřinu za nabíjení auta doma se oproti průměrnému měsíčnímu účtu zvýšil pouze o 20 jordánských dinárů (asi 28 dolarů).

Ceny benzínu oktanového čísla 90 a 95 se pohybují mezi 1,4 a 1,7 amerického dolaru za litr, zatímco nafta se prodává za přibližně 1,2 dolaru, přičemž ceny se každý měsíc mění podle světových cen ropy.

Ahmed uvedl, že ke koupi čínského elektromobilu ho přiměla jeho výhodná cena v porovnání s ostatními vozy a také dlouhodobá záruka, kterou zastoupení poskytuje. Získal osmiletou záruku na údržbu nebo pokrytí 200 000 km. Uvedl, že údržba tohoto vozu je dostupná v kvalifikovaných a předpřipravených centrech.

Kamel Al-Daqamsah, který pracuje v odvětví elektrických spotřebičů a potřeb pro domácnost, uvedl, že zná kvalitu čínských výrobků, protože dovážel vysoce kvalitní čínské zboží srovnatelné s evropskými a americkými standardy.

Uvedl, že když do Jordánska dorazily elektromobily, jeden si koupil a byl svědkem pokroku ve výrobě čínských automobilů, zejména elektromobilů, které mohou na jedno nabití ujet 600 km, spolu s luxusními funkcemi, které tyto vozy poskytují.

Dále se pozastavil nad výraznou úsporou spotřeby paliva, zejména při cestování na dlouhé vzdálenosti bez nutnosti častého nabíjení na cestách.

V očekávání, že čínské automobily získají na jordánském trhu větší popularitu, Abu Nasser poznamenal, že každé dva nebo tři měsíce se v Jordánsku otevírá čínské zastoupení prodávající elektrické, benzinové a hybridní automobily.

»Mezi jordánskými občany jsou automobily čínského původu přijímány, přibližně 20 obchodních zastoupení prodává čínské automobily a poskytuje dlouhodobé záruky a poprodejní služby,« dodal.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy