Kyjev hodlá na mírovou konferenci o Ukrajině ve Švýcarsku pozvat až 160 zemí

Kyjev plánuje oficiálně pozvat nejméně 160 zemí, aby vyslaly své zástupce na konferenci o urovnání probíhajícího konfliktu na Ukrajině, kterou bude hostit Švýcarsko, uvedl v pondělí vedoucí ukrajinské prezidentské kanceláře Andrej Jermak.

»Pozvání bude zasláno nejméně 160 zemím,« řekl Jermak ve vysílání ukrajinské televize Rada. »Máme v úmyslu pozvat všechny země, které pro nás mají zásadní význam.«

Úředník upřesnil, že země, které mají pro Kyjev zásadní význam, jsou ty, které projevují úctu k nezávislosti, územní celistvosti a svrchovanosti Ukrajiny.

»Jsme otevřeni diskusím o všech ostatních otázkách, ale pokud jde o zásadní otázky, je pro nás důležité, aby tyto země sdílely náš postoj,« dodal Jermak.

Švýcarská prezidentka Viola Amherdová po setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským 15. ledna uvedla, že ji ukrajinský vůdce požádal o uspořádání mírové konference na vysoké úrovni. Tato iniciativa se setkala s pozitivním ohlasem u švýcarských úřadů v Bernu, hlavním městě Švýcarska, které by se mohlo stát místem konání zamýšlené konference.

Švýcarský ministr zahraničí Ignacio Cassis 14. ledna na Světovém ekonomickém fóru v Davosu prohlásil, že Rusko by mělo být zařazeno na seznam účastníků mírových jednání o Ukrajině ve Švýcarsku.

Švýcarsko, které není členem NATO ani Evropské unie, podporuje protiruské sankce EU a bylo zařazeno na seznam nepřátelských zemí vůči Rusku.

V projevu na summitu G20 v listopadu 2022 Zelenský uvedl, že Kyjev má »plán k dosažení míru« sestávající z deseti bodů. Patří mezi ně jaderná, potravinová a energetická bezpečnost, výměna »všech za všechny« a také obnovení územní celistvosti Ukrajiny. Plán však zcela ignoruje postoj Moskvy ke konfliktu.

Mezitím mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov prohlásil, že Zelenského prohlášení o mírovém urovnání jsou mimo realitu. Moskva nevidí žádný pokrok v procesu urovnání situace kolem Ukrajiny, a proto pokračuje ve speciální vojenské operaci.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy