Home Zahraničí Kyjev je »na mizině«, přiznal poradce Zelenského

Kyjev je »na mizině«, přiznal poradce Zelenského

KOLÁŽ - iportaL24.cz/Jindřiška Brucknerová

Ukrajinské úřady pociťují akutní nedostatek financí, které po prosinci zcela vyschnou. Novinářům listu Politico to řekl poradce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

»Jsme na dně, pokud jde o dostupné finance,« citoval deník poradce, jehož jméno neuvedl. »Po prosinci už nebudou k dispozici,« dodal.

Podle publikace poradce hovořil o Zelenského plánovaném úterním vystoupení před americkými senátory prostřednictvím videospojení na uzavřeném brífinku k otázce přidělení finančních prostředků na další pomoc Kyjevu. Podle lídra demokratické většiny v Senátu Chucka Schumera  ukrajinský prezident na poslední chvíli vystoupení před senátory odmítl. Podle poradce měl Zelenský zejména senátorům sdělit, že bez dodatečných finančních prostředků ukrajinské úřady pravděpodobně ztratí kontrolu nad částí území. »A v důsledku toho by mohl být ohrožen samotný Kyjev,« argumentoval poradce.

Šéfka Úřadu pro řízení a rozpočet Bílého domu Shalanda Youngová v pondělí zaslala americkým zákonodárcům dopis. V něm varovala, že do konce kalendářního roku USA zcela vyčerpají prostředky na pomoc Ukrajině, pokud zákonodárci neschválí vládou požadovaný návrh zákona o financování.

Washingtonská administrativa zaslala v říjnu Kongresu žádost o další významné rozpočtové prostředky ve fiskálním roce 2024, který v USA začal 1. října, a to především na pomoc Izraeli a Ukrajině. Celkem by exekutiva v čele s americkým demokratickým prezidentem Joem Bidenem chtěla na tyto účely zhruba 106 miliard dolarů.

Další osud žádosti a alternativních návrhů zákonů zůstává nejasný. Několik republikánů ve Sněmovně reprezentantů a Senátu Kongresu se nedávno veřejně vyjádřilo proti pokračování finanční pomoci Kyjevu.

(jb, TASS)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here