Home Rozhovory Přeběhlíci? Chtěli sami vydělat na spojování, nás to naopak posílilo, tvrdí 1. místopředseda...

Přeběhlíci? Chtěli sami vydělat na spojování, nás to naopak posílilo, tvrdí 1. místopředseda PRO Vacek

Strana PRO je v rozkladu, rozpadá se. Někteří její členové či sympatizanti dokonce přešli ke KSČM. Je to skutečně tak? To byly nejzásadnější otázky iportaL24.cz pro nového 1. místopředsedu PRO Petra Vacka. Bývalý diplomat hovořil o údajných účelových útocích na PRO a vyslovil názor, že poslední dny naopak stranu posílily. Jak to bylo s jejími jednáními o spojování opozičních subjektů? A kdo ji vlastně platí? Má být jejím místopředsedou osoba, která je v podmínce? To jsou otázky, na něž by občané před blížícími se volbami do Evropského parlamentu logicky chtěli znát odpověď…

Pane první místopředsedo, straně PRO se na posledním sněmu ze tří pětin obměnilo vedení. Odešli v prvé řadě právníci Tomáš Nielsen a Ondřej Svoboda ze spolku Pro Libertate a pak místopředsedkyně Alena Maršálková. Proč?

Dva místopředsedové, respektive ve svém důsledku již tři, odešli proto, že se zřejmě chtěli vrátit k původnímu poslání Pro Libertate. Politická činnost nebyla pro ně to, co si přáli. Z mého pohledu se chtěli vrátit více k akademické práci. A my jsme nyní vedení doplnili.

Omlouvám se, ale teď vám do toho skočím. Když zakládám politickou stranu, tak přece musím s politickou aktivitou počítat. To jste si nevyjasnili na začátku?

Mně nezbývá, než s vámi plně souhlasit. Je to spíš otázka na mé kolegy, s jakými cíli a ambicemi do toho šli.

Nicméně oni vydali prohlášení, že se jim nelíbí současné směřování strany. Vysvětlili vám, co tím mají na mysli? Nebo to směřování opravdu není v pořádku?

To je takové obecné rčení, pod kterým si každý vyrozumí, co potřebuje. Nemyslím si ale, že to tak je, a z našeho pohledu určitě není. Ta strana se nikdy neodchýlila od svého nastaveného kurzu. Naopak od ní odcházejí ti, kteří si slibovali něco jiného. Strana od svého založení drží principy a kurs, který si vetkla do vínku, a v tomto ohledu se nezměnilo vůbec nic.

Důkazem toho je fakt, že odešli lidé – a teď nemluvím o Pro Libertate, ale o následném vývoji – kteří měli pocit, že by strana ve volbách mohla uspět lépe, kdyby se od svého kurzu odchýlila, kdyby udělala kompromisy a kdyby se spojovala s našimi názorovými oponenty. My jsme to jednoznačně odmítli. Byl by to podvod na voličích, na našich sympatizantech a koneckonců i na nás samých, protože s tímto jsme do politiky nevstupovali. My jsme do ní šli s tím, abychom definovali jasný program pro naši zemi a i za cenu obtíží jej prosazovali, vysvětlovali, přesvědčovali…

Jedná se o klasické pojetí politiky, to znamená, že nám nejde o to, vydělat laciné politické body, ale o to, skutečně pomoci této zemi. Abychom odstavili od kormidla lidi, kteří jsou nekompetentní a kteří tuto zemi vedou do záhuby.

Dobrá, ale ti jsou u moci – mám tím na mysli pětikoalici – právě díky tomu, že se spojily takřka nespojitelné subjekty. ODS a KDU-ČSL? To je z mého pohledu »každý pes, jiná ves«. Není škoda, když tu na opoziční scéně nevznikne jakési »vlastenecké SPOLU«?

Já bych se nejdříve vyjádřil k začátku vaší otázky. Ano, spojilo se tady pět různých subjektů do slepence, který má dneska už jen jednu jedinou prioritu, a to udržet se u vlády za každou cenou a dovládnout do voleb. Jejich programy jsou tak nekompatibilní, že to nutně musí vést k jedinému důsledku, to znamená k záplatování děr a k chaosu. Žádnou koncepci, dlouhodobou ani střednědobou, nevidíme. Krátkodobě se skutečně u pětikoalice jedná jenom o látání největších průšvihů, ale průšvihy ještě většími. Takže touto cestou se určitě vydat nechceme. Nehodláme k sobě brát lidi, kteří jsou názorově zcela někde jinde. My jsme konzervativní národní strana. My se nebudeme konjunkturálně spojovat s někým, kdo si bere do úst vlastenectví, ale v podstatě hlásá něco, co je zcela nerealizovatelné. To jsou naivní představy, sny, falešné ideje o nějakých třetích cestách a podobně. Tohle za nás určitě NE.

Kolegové, o kterých jste mluvil v rámci druhé vlny odchodů a snahy se spojovat s jinými subjekty, nacházejí místo například na kandidátce spolu s KSČM. Ale vždyť i váš předseda Jindřich Rajchl jednal s Kateřinou Konečnou, která se do něj následně ostře obula ve svém videu. Takže varianta nějaké koalice tam asi opravdu byla, ne?

Ale podívejte, jestliže v politice s někým jednáte, to přeci neznamená, že spolu názorově souzníte, a už vůbec ne, že chcete vytvořit společný volební subjekt. V politice jednáte proto, abyste si vyslechl názory, abyste zjistil, jakým způsobem na konkrétní problematiku nahlíží i vaše názorová opozice. Tudíž to nebylo o tom, že bychom vyjednávali nějaký společný postup. To nebylo téma ani na minutu! Zejména s komunisty a zejména s paní Konečnou.

Proč ne? Vždyť na prvních demonstracích pořádaných Ladislavem Vrábelem stál na pódiu i předseda Rajchl spolu s paní Konečnou…

Upřímně si nevzpomínám, že bychom někdy stáli vedle paní Konečné. Naše programy jsou natolik nekompatibilní, že nevidím v podstatě nikde žádnou možnost spolupráce, žádnou možnost průniku. Myslím, že komunistická strana měla tedy v tomto státě desítky let možnost předvést v praxi své vize. A skončilo to naprostým fiaskem!

Omlouvám se, ale dovolím si nastínit některé body, kdy jsou vaše požadavky naprosto kompatibilní. Odpor k důchodovým změnám předneseným ministrem Jurečkou, ke konsolidačnímu balíčku, k direktivám EU, dále nesouhlas s tzv. obrannou smlouvou s USA, s nákupem stíhaček F-35 či s dalším posíláním zbraní na Ukrajinu…

Důchodové změny Jurečky a konsolidační balíček vlády jsou ve skutečnosti brutálním útokem pětikoalice proti vlastním občanům. Nesouhlasíme rovněž absolutně s tím, jakým směrem se vydala Evropská unie. Ale určitě nechceme, jako komunisté, se vrátit k RVHP, nechceme se vrátit k Varšavské smlouvě, nechceme vyměnit jednu direktivu za druhou. My chceme Evropskou unii zásadním způsobem reformovat na servisní ekonomickou organizaci nezávislých států. A nákup stíhaček F–35 je vrcholem patolízalství, kdy pětikoalice je ochotna vyměnit ekonomickou prosperitu této země za licoměrnou vrchnostenskou pochvalu.

Nesmíme se nikdy vymezovat tím, jestli patříme na východ nebo na západ. My jsme vždycky byli ve středu Evropy s těmi nejlepšími evropskými tradicemi.

Komunisté říkají – utečme od západu, pojďme na východ. To zcela určitě není náš program. A pardon, jaké byly ty vaše další příměry?

Bylo jich více, ale především mě zajímá ta vojenská pomoc Ukrajině. KSČM i PRO svorně tvrdí, že »kdo chce mír, neposílá zbraně«.

Ano, válečný konflikt na Ukrajině bytostně ohrožuje světový mír a pořádek a naším jediným cílem je tento konflikt ukončit, a to na půdorysu svrchovanosti a svébytnosti Ukrajiny.

Nemůže si někdo namlouvat, že obnovíme mír tím, že porazíme Rusko po jeho bezpodmínečné kapitulaci. To je naprosto scestná představa. Tak jestliže někdo chce nebo nechce dodávat na Ukrajinu zbraně proto, aby vítězila jedna či druhá strana, je to zcela chybná interpretace nebo zcela chybný záměr. Já nechci paní Konečné nebo komunistům podsouvat, proč nechtějí dodávat zbraně na Ukrajinu, ale my tam chceme zastavit dodávky zbraní právě proto, aby byl obnoven mír a ukončeny válečné operace, které bytostně ohrožují Evropu, její bezpečnost, ekonomickou spolupráci a sociální stabilitu. To je jediný náš cíl.

Nicméně vraťme se k odchodům z PRO. Někteří z těch, kteří opustili stranu ve druhé vlně, nemluví o straně zrovna přívětivě. Dokonce bych řekl, že na ni nasazují. Nesvědčí to o něčem, co pro vás nemusí být zrovna dobrou vizitkou?

Jestliže odešlo pár lidí, kteří měli své představy o vlastním uplatnění, a jak říkáte, nasazují na nás, je to realita. Asi těžko bychom si dokázali představit, že nás v jejich pozici budou chválit. Oni odešli proto, že nebyly naplněny některé jejich ambice a představy o spolupráci naší strany s někým, ať už to byla levice, ultralevice nebo další aktivisté. Nechci tyto lidi jmenovat. Nicméně toto je směr, který by nás přivedl na scestí. Když chcete jít za svým cílem, nemůžete kličkovat. Nebudeme se konjunkturálně spojovat s někým jenom proto, že by nám to možná přineslo nějaké body. My chceme prosadit náš program.

A jestli tito lidé měli představu o tom, že oni osobně můžou v uvozovkách vydělat na tom, že se s někým nyní účelově spojíme, tak si stojím za tím, že jejich odchod znamená ve skutečnosti posílení strany. Protože jsme si vyjasnili, že nechceme lavírovat. Abych byl přesný, my jsme si to nepotřebovali vyjasnit, věděli jsme to od začátku. Ale teď jsme dali jasně najevo, že absolutně nechceme dělat ústupky.

Jedním z nových místopředsedů PRO je Matěj Drbohlav, kterému koncem srpna Okresní soud v Chomutově udělil podmínku za to, že před pěti lety navedl svého zaměstnance, aby zapálil auto manželky náměstka chomutovského primátora Davida Dindy. Rozsudek není pravomocný, nicméně z toho nemusejí mít radost vaši sympatizanti, a naopak ji mohou mít mainstreamová média, která ve vašem případě hledají každou pihu na kráse. Byl to podle vás opravdu správný tah?

Otočím to. Co je z našeho pohledu ten nejsprávnější tah? Nedělat konjunkturální politiku. Nechtít se zalíbit voličům planými sliby a líbivými hesly. Pokrytecky nelepit politikům andělská křídla, neboť jsou to stejní lidé z masa a kostí jako my všichni. Nabízet náš program a naše odborníky a snažit se občany přesvědčit o tom, že toto je to správné řešení, které vyvede naší zemi z úpadku a krize.

Pan místopředseda Drbohlav měl a má moji podporu. Je to mladý, chytrý a nesmírně pracovitý člověk, který je pro stranu přínosem. Jestliže někdo bude poukazovat na nějaký údajný incident a argumentovat takzvanou presumpcí viny, tak bych mu důrazně připomněl, že popření presumpce neviny je přesně ta odporná totalitní praktika, jakou uplatňoval rudý bolševický teror, kdy každý byl podezříván, osočován a apriori považován za nepřítele. Presumpce neviny buď platí univerzálně, nebo neplatí vůbec.

V našich poměrech je křivě obviněný a odsouzený člověk po mnoha letech vláčení bahnem u soudu nevyšších instancí nakonec očištěn, avšak jeho profesní, veřejný i soukromý život je v mezidobí již zcela rozvrácen a zničen. Jako bychom nebyli každodenními svědky, jak je tímto způsobem účelově likvidována ekonomické konkurence nebo politické opozice! Všichni ta jména známe a je zbytečné je zde opakovat.

Jako právník zaměřený na lidská práva proto odmítám presumpci viny zcela zásadně, ať se to týká člena politické strany nebo kohokoliv z nás. Je to pekelný nástroj totality, který může svévolně zničit život každého člověka.

nedávné analýze webu irozhlas.cz byl straně PRO věnován velký prostor. Mimo jiné zde autor uvedl, že se vám »doposud nepodařilo přetavit podporu z ulic do vyšších preferencí v relevantních výzkumných agenturách«.

Podívejte, já se nechci vracet k tomu okřídlenému rčení, že nevěřím průzkumům, jen těm, které jsem si sám upravil a zfalšoval. Vzpomínám si, že ještě před velmi krátkou dobou nás žádná ze zavedených agentur nebrala na vědomí. A jsou to vesměs agentury, které mají zakázky z vládních kruhů. Jestliže nás teď uvádějí jako relevantní politickou sílu, tak je to obrovský průlom. Ale podhodnoceným číslům, která jsou zde uváděna, zas tolik nevěřím. Každopádně jsme součástí relevantního politického proudu a naše preference již budou jenom růst. Jinak všechny komentáře, které jsou spojeny s nárůstem či drobným poklesem preferencí, vnímám jako akademické diskuze, které se kolem každého průzkumu vyrojí.

Jak je vlastně strana PRO placená? To také vnímám jako důležité téma. Nechci neustále prohlubovat příkop mezi vámi a komunisty, ale předsedkyně KSČM Konečná prohlásila, že jste byli na dobré cestě k dohodě, ale vaši sponzoři vám to zakázali. Je to tak?

Ale to je přece ta nejjednodušší cesta, jak někoho v české kotlině pomluvit. Že je někým placen, že pracuje, jak se vždycky okřídleně říkalo, v něčím žoldu a za mrzký groš. To jsou ty nejtrapnější a nejlacinější útoky, jaké můžete vymyslet, když vám chybí věcné argumenty. To se samozřejmě týká i výroku, že nás někdo platí. Absolutně ne! Nás podporují drobní sponzoři. Jsou to lidé, kteří se po malých částkách skládají na provoz strany. Nikdo z vrcholných funkcionářů PRO nebere žádný plát, nedostáváme žádné odměny, naopak veškerou aktivitu si hradíme z našich peněz. Nemáme za sebou žádného mecenáše, který by nám řekl, když uděláme to či ono, tak nás zaplatí. A kdyby takový mecenáš přišel, pak mu zcela jistě a jednoznačně ukážeme dveře, protože my se nenecháme od někoho koupit.

Kdo je vlastně vaší cílovou voličskou skupinou? Typický opozičník vymezující se vůči ODS a jejím koaličním partnerům, nebo naopak jejich volič, nespokojený s tím, že nejsou plněny předvolební sliby z roku 2021?

Řekl bych, že platí obojí. Vezměte si, že tato pětikoalice naslibovala lidem věci, které se ukázaly jako podvod. Oni obelhali tento národ. Slíbili něco, a činí něco úplně jiného. Slibovali nezvyšování daní a daňová zátěž se zvyšuje. Jsou ožebračovány celé skupiny obyvatelstva. A vlastně ne skupiny, ale v podstatě celé obyvatelstvo této země. Tato vláda pracuje ne pro Českou republiku, ale pro zájmy cizí, ať je to Ukrajina, Spojené státy nebo Brusel. Fialův kabinet v podstatě zradil vlastní programové cíle. A já si myslím, že je mnoho voličů pětikoalice, kteří to vidí úplně stejně a kteří logicky budou hledat politickou stranu, co ze svých cílů neuhne, a to jsme my.

Rád bych vám položil ještě jednu otázku, a to na téma demonstrací v Praze. Zlí jazykové tvrdí, že jste s nimi začali příliš brzo a že už je teď vyčerpáno. Protože lidé vidí, že to – na rozdíl od voleb – nic moc neřeší. Nebyla to slepá cesta?

Demonstrace jsou vyjádřením nespokojenosti obyvatel. My jsme vždycky měli na každé naši demonstraci plná náměstí. Přišly skutečně desetitisíce lidí. Demonstrace jsou jasným varováním této vládě. Jsou mementem, že trpělivost společnosti dosáhla svého limitu a že lidé jsou rozhodnuti tvrdě hájit svá práva i v ulicích. Ale politická činnost samozřejmě není jen o demonstracích. Je to o naší každodenní práci, každodenním styku s voliči a každodenních výjezdech mezi naše sympatizanty, ale nepochybně i o tom, že neuhneme a nebudeme se bát stát v čele všech občanů této země za jakékoliv situace.

Petr Kojzar

FOTO – Facebook, archiv PRO a Petra Vacka

7 KOMENTÁŘE

  1. Ti komunisti za 40 let zkazili, co mohli. A proto jsme měli léky, měli jsme na důchody, průmysl byl v našich rukách, nebyla nezaměstnanost…

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here