Macron rozpouští Národní shromáždění. Francii čekají nové volby

Zatímco v České republice byly výsledky evropských voleb pod přísnou pokličkou, již před jejich oficiálním vyhlášením uznal ve Francii prezident Emmanuel Macron jasnou porážku své strany a oznámil, že rozpouští Národní shromáždění. Nové volby se budou konat na přelomu června a července, konkrétně první kolo 30. června a druhé 7. července.

»Rozhodl jsem se, že vám dám znovu šanci rozhodnout o budoucnosti našeho parlamentu ve volbách,« uvedl Macron ve svém dnešním televizním vystoupení. Reagoval tak na odhady, podle nichž volby do EP ovládlo nacionalistické Národní sdružení (RN) Marine Le Penové se ziskem cca 32 procent hlasů. Centristická koalice vedená Macronovým hnutím Obnova by měla získat okolo 15 procent.

Le Penová označila výsledek voleb do Evropského parlamentu za historický úspěch a ocenila Macronův krok ohledně nových volen. »Jsme připraveni převzít moc,« řekla Le Penová, která dvakrát neuspěla v souboji se stávajícím prezidentem o post hlavy státu.

Celkově se v Evropské unii očekává posílení krajně pravicových a nacionalistických stran.

(pk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. No, Olympiáda se blíží. A ti barevní “taky Francouzi” a mohamedáni se už těší na svou festival atentátů, mordů, únosů, výbuchů a ostatních islámských disciplin a radovánek. Allahu Agbar!
    Připadá mi to tak, že ten horký brambor, tu neodvratnou ostudu s “obohacovači, doktory a inženýry” vše možných barev původu chce pan Micron přehodit na paní LePen.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy