Volby vyhrálo hnutí ANO. Dva mandáty slaví Přísaha s Motoristy i koalice STAČILO!

AKTUALIZOVÁNO

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo hnutí ANO, které získalo sedm křesel. Pro vládní strany skončily volby neúspěchem. Dvě křesla slaví koalice Přísahy a Motoristů, což je velké překvapení, stejně jako koalice STAČILO! pod vedením KSČM.

Šest mandátů má vládní koalice SPOLU, Starostové a osobnosti dva, Piráti jen jeden. Dohromady tedy nic moc pro pětikoalici. Šokem je třetí místo pro koalici Přísahy a Motoristů, kde kromě Filipa Turka získala post v Evropském parlamentu Nikola Bartůšek. »Ta kampaň proti nám byla tak brutální, že jsme si ani nestihli analyzovat, jestli to pro nás bylo pozitivní nebo negativní,« řekl Turek, jejž média i konkurence obvinily z neonacismu. »Mám z toho velkou radost a vidím, že občané přemýšlejí a nenalétnou na dehonestující kampaň. Zabodovali jsme, protože jsme vedli odbornou kampaň místo negativistické,« dodal Turek.

Za koalici STAČILO! berou křesla šéfka KSČM Kateřina Konečná a expert na zdravotní právo Ondřej Dostál. Zklamáním je naopak výsledek pro koalici SPD a Trikolory, která získala jen jeden mandát. Lídra Petra Macha přeskočil exministr Ivan David. »Voliči dali hlasy opozici, to je neoddiskutovatelné, ale snad se to ve volbách do Poslanecké sněmovny změní,« řekl premiér Petr Fiala.

Před pěti lety při volbách do Evropského parlamentu získalo ANO šest křesel, ODS čtyři, po třech pak Piráti a koalice STAN+TOP 09, dva europoslance mělo hnutí SPD a KDU-ČSL, jedno křeslo zbylo na komunisty. Ti tentokrát slaví plnými doušky. »Porážka Fialovy vlády je realitou. Zvítězilo referendum o míru,« radovala se dnes šéfka komunistů Konečná. Přitom se počítalo jen s jedním mandátem…

Hlavními tématy letošní volební kampaně byla migrace, Zelená dohoda pro Evropu, národní suverenita vs. případné zrušení práva veta či podpora Ukrajině v kontrastu s mírovými snahami, které vesměs akcentovaly levicové či vlastenecké strany a hnutí.

K volbám nakonec dorazilo, co se týče Evropského parlamentu, rekordních 36,45 procent oprávněných voličů. Nejvíce jich přišlo v Praze – 42,58 %. Pod hranicí pěti procent měla nejvíc koalice PRO – Jindřicha Rajchla (2,15 %). Propadly Sociální demokracie, ale i třeba Svobodní nebo Zelení. »Nebyli jsme připuštěni do jedné jediné televizní debaty, kdy bychom obhájili naše stanoviska. Ale je jasné, že národní scéna se musí spojit, a já pro to udělám maximum,« řekl Jindřich Rajchl.

Ačkoli v České republice skončily volby již v sobotu ve 14.00, s konečnými výsledky se čekalo až do dnešní 23. hodiny, kdy se zavřely volební místnosti i v poslední zemi z evropské sedmadvacítky – v Itálii.

Přestože dnes se volilo hned v 21 zemích, je jasné, že se Evropský parlament změní ve prospěch konzervativců a národních stran. Ve Francii už prezident Emmanuel Macron svolal nové parlamentní volby poté, co jím řízené uskupení zaznamenalo ve volbách fiasko (více zde)…

Vítězné ANO 2011 vyhrálo celkem ve 13 ze 14 krajů, druhé SPOLU pak v jednom kraji, konkrétně v hlavním městě Praha. »V Evropském parlamentu bude Česko zastupovat 13 mužů a 8 žen. Jejich průměrný věk je 47 let. Nejstaršímu zvolenému je 71, nejmladší zvolené 31 let. Nejvíce preferenčních hlasů, 171 142, získala Klára Dostálová zvolená za ANO, následují Filip Turek zvolený za Přísahu a Motoristy se 152 196 hlasy a Alexandr Vondra zvolený za SPOLU se 118 492 přednostními hlasy,« řekl Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu.

»Výsledek považuji za famózní úspěch, nečekal jsem to, měl jsem z toho obavu, když jsem viděl účast v Praze. Tradiční mobilizací SPOLU jsme naposledy prohráli, teď jsme vyhráli a navíc jsme přeplnili plán, zvlášt když jsme tentokrát kandidovali proti všem stranám. Máme jeden mandát navíc, byl jsem z toho v šoku a jsem nadšený,« řekl šéf hnutí ANO Andrej Babiš. »My skutečně doma českou vlajku nenecháme a budeme se rvát o naši zemi na půdě Evropské unie,« připojila lídryně ANO a nová europoslankyně Klára Dostálová. »Hlavní cíl je vyhrát v příštím roce sněmovní volby, abychom pokračovali v projektech, které jsme začali v minulém období,« dodal Babiš.

Za hnutí ANO zasednou v EP vedle lídryně Dostálové také Jaroslav Bžoch, Martin Hlaváček, Ondřej Knotek, Ondřej Kovařík, Jana Nagyová a Jaroslava Pokorná Jermanová. SPOLU budou reprezentovat Alexandr Vondra, Veronika Vrecionová, Ondřej Krutílek (všichni ODS), Luděk Niedermayer, Ondřej Kolář (oba TOP 09) a Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Starosty Jan Farský a Danuše Nerudová, Piráty překvapivě Markéta Gregorová

Ta dnes na sociální síti uvedla následující: »Hluboce děkuji všem, kteří mi dali svůj hlas a podporu dalších 5 let stát proti zvedající se krajní pravici, konzervativcům a populistům. Vnímám to jako velký závazek. Čeká mě minimalně 3x více práce a bojů. Jsem ale připravena dál bojovat a hájit liberální hlas.«

Jinak ovšem Piráti označili výsledek víkendových voleb za zklamání. »Čeká mě třikrát tolik práce,« uznala Gregorová.

O zklamání dnes hovořil i šéf SPD Tomio Okamura. »Strany s podobným programem nás předstihly. Je na čase bojovat o hlasy dál a lépe,« dodal Okamura.

(pk)

FOTO – iportaL24.cz/Marcela Špičková, GRAFIKA – ČSÚ

Související články

7 KOMENTÁŘŮ

  1. Tak to nakonec nebyla taková katastrofa, jak jsem se obával. Kateřina Konečná příjemně překvapila a odvedla velký kus práce. 👍

    Ale na druhou stranu, 75 % hlasů pro eurohujery, je to vůbec možné? 😮

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy