Macronovy výroky o Ukrajině prý souvisejí s volbami do EP

Prohlášení francouzského prezidenta Emmanuela Macrona o Ukrajině mohou souviset s jeho snahou zaplnit politický prostor na pozadí blížících se voleb do Evropského parlamentu, které jsou naplánovány na červen. Tento názor vyjádřil předseda francouzské středopravicové strany Republikáni, poslanec Eric Ciotti.

Dne 14. března Macron prohlásil, že porážka Ukrajiny v konfliktu nepřinese mír a že Paříž bude připravena přijmout nezbytná opatření, aby zabránila vítězství Ruska. Zároveň francouzská hlava státu naznačila, že jeho země nehodlá převzít iniciativu v eskalaci konfrontace, a vyjádřila připravenost jednat o urovnání ukrajinského konfliktu, ale zatím k tomu nevidí příležitosti.

»Chce vojensky zasáhnout proti Rusku, nebo obsadit politický prostor uprostřed evropské volební kampaně?« napsal politik na X (dříve Twitter) v komentáři k prohlášení francouzského vůdce z předešlého dne k otázce konfliktu na Ukrajině a možnostem jeho urovnání.

Podle Ciottiho je v prostředí, které nevylučuje riziko vypuknutí konfliktu v globálním měřítku, nepřípustné »přilévat olej do ohně« a sledovat tak volební cíle. Předseda středopravicové politické síly zároveň podpořil pokračování pomoci Ukrajině.

Macron 26. února uvedl, že na schůzce v Paříži, kde zástupci asi 20 západních států jednali o další podpoře Kyjeva v konfliktu s Moskvou, bylo nadneseno téma možného vyslání pozemních jednotek na Ukrajinu. Podle francouzského lídra se účastníkům nepodařilo v této otázce dosáhnout konsenzu, ale takový scénář nelze v budoucnu vyloučit. Později své vyjádření doplnil vysvětlením, že »nevyloučit něco neznamená to udělat«.

Po skončení konference zástupci většiny zúčastněných zemí uvedli, že nemají v plánu vyslat vojáky na Ukrajinu, natož aby se stavěli proti jejich účasti v bojových akcích proti Rusku. Francouzský ministr pro evropské a zahraniční věci Stephane Sejournet 27. února upřesnil, že přítomnost západních vojenských sil na Ukrajině může být nutná k poskytnutí některých druhů pomoci, včetně odminování území a výcviku ukrajinských jednotek, ale neznamená to jejich účast v konfliktu.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy