Home Zahraničí Maduro potvrdil historická práva Venezuely na sporné území s Guyanou

Maduro potvrdil historická práva Venezuely na sporné území s Guyanou

FOTO - X

Venezuelský prezident Nicolas Maduro potvrdil historická práva Venezuely na sporné území s Guyanou a schválil plán, aby Národní shromáždění (parlament) projednalo ve druhém čtení zákon, který začleňuje Guyanu-Essekibo jako 24. stát jihoamerické republiky.

»Referendum z 3. prosince 2023, v němž Národní shromáždění sehrálo klíčovou roli, vytvořilo velkou sílu konsensu na obranu historických práv Venezuely na Guyanu-Essekibo,« řekl Maduro v pondělí na setkání s vedením a lídry politických stran zastoupených ve venezuelském parlamentu, které přenášely venezuelské televizní stanice.

»Nemylte se ve Venezuele, říkám to mírně, nemylte se v těch, kteří dali velkým osvoboditelům Ameriky, Bolivarovým lidem, bojovníky, kteří se zapsali do historie Ameriky, nedělejte chybu,« varoval prezident a zdůraznil, že »Víme, jak chránit, co nám patří«. Maduro kritizoval vládu Guyany, která vystupuje jako vláda »bývalé Britské Guyany, nyní britské kolonie pod vládou gringů«. Guyana zůstala britskou kolonií 135 let a až do získání nezávislosti v roce 1966 se nazývala Britská Guyana.

»Jsem velmi šťastný, oslavuji a tleskám venezuelskému Národnímu shromáždění, které do svého legislativního plánu zařadilo rozhodnutí konečně schválit zákon o Guyaně-Essekibo,« zdůraznil Maduro. Národní shromáždění schválilo 6. prosince loňského roku v prvním čtení zákon, který předpokládá vytvoření 24. státu Guyana-Essekibo v rámci Venezuely.

Spor mezi Venezuelou a Guyanou o vlastnictví území západně od řeky Essequibo, nazývaného Guyana-Essequibo, trvá již více než 100 let. Územní konflikt se ještě vyostřil, když byla v roce 2015 objevena ložiska obsahující nejméně 10 miliard barelů ropy a Guyana udělila společnosti ExxonMobil koncesi na těžbu ropy v šelfu, jehož hranice nejsou vymezeny.

Dne 14. prosince se po jednáních v Kingstownu Venezuela a Guyana zavázaly, že se při řešení územního konfliktu zřeknou použití síly, potvrdily svůj závazek zachovat Latinskou Ameriku jako zónu míru a vyhnout se zhoršování situace ve sporném regionu Guyana-Essekibo.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here