Home Pel mel Věda a příroda Měkké přistání na Měsíci je ohroženo. Peregrine udrží kurz nejvýše dva dny

Měkké přistání na Měsíci je ohroženo. Peregrine udrží kurz nejvýše dva dny

FOTO - X

Kvůli úniku paliva je lunární modul Peregrine nucen používat pomocné energetické jednotky, aby udržel požadovaný kurz, jak informovala společnost Astrobotic, která modul vyvinula.

Společnost Astrobotic uvádí, že kvůli pokračujícímu úniku paliva jsou motory pro řízení polohy nuceny pracovat déle, než bylo plánováno, aby se zabránilo nekontrolovanému pádu modulu. V prohlášení zveřejněném na sociální síti X se uvádí: »Pokud budou motory schopny pracovat i nadále, očekáváme, že kosmická loď bude schopna udržet stabilní polohu orientovanou na Slunce přibližně 40 hodin.«

Cílem společnosti je nyní »dostat Peregrine co nejblíže k oběžné dráze Měsíce, než vozidlo ztratí schopnost udržovat sluneční orientaci, a tím ztratí energii«.

Společnost Astrobotic již dříve informovala o poruše, ke které došlo několik hodin po oddělení od nosné rakety Vulcan. Tato porucha zabránila modulu zaujmout stabilní polohu s orientací ke Slunci a společnost vyjádřila obavu, že kvůli anomální činnosti pohonného systému je ohrožena možnost měkkého přistání na Měsíci.

Americká společnost United Launch Alliance (ULA) vypustila 8. ledna z mysu Canaveral na Floridě raketu Vulcan, která má na Měsíc dopravit náklad, včetně přistávacího modulu Peregrine vyvinutého společností Astrobotic pro budoucí mise NASA, včetně komerčního nákladu.

(jb)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here