Home Zahraničí Maduro potvrdil, že Venezuela si nárokuje pohraniční oblasti v územním sporu s...

Maduro potvrdil, že Venezuela si nárokuje pohraniční oblasti v územním sporu s Guyanou

FOTO - X

Venezuelský prezident Nicolas Maduro znovu potvrdil, že Venezuela si nárokuje oblast Guyany Essequibo, která je předmětem územního sporu se sousední Guyanou.

»Brzy bude přijat organizační zákon na ochranu Guyany Essequibo,« uvedl Maduro ve výročním projevu před Národním shromážděním, který vysílaly všechny venezuelské televizní kanály. Parlament schválil v prvním čtení návrh zákona o formálním zřízení státu Guyana Essequibo jako 24. státu Venezuely 6. prosince 2023.

Podle Madura konzultativní referendum o územním sporu se sousední Guyanou, které se konalo 3. prosince, upevnilo společnost v otázce vlastnictví regionu Venezuelou, a to »navzdory politickým, sociálním, ekonomickým, náboženským a kulturním rozdílům«.

»Dnes máme národní mandát, zvláštní bezpečný plán, aby se v srdcích našich dětí, mužů a žen živě a jasně zapsalo heslo: ‚Venezuelské slunce vychází v Essequibo!‘,« řekl venezuelský prezident za potlesku všech přítomných zákonodárců, vojenských představitelů, ministrů a stranických vůdců.

Spor mezi Caracasem a Georgetownem o vlastnictví území o rozloze 159 500 km2 západně od řeky Essequibo trvá již více než sto let. Územní spor se dále vyostřil v důsledku objevení ropných polí obsahujících nejméně 10 miliard barelů ropy v roce 2015 a udělení koncese Guyanou ropné společnosti ExxonMobil na těžbu ropy v guayanském kontinentálním šelfu, jehož hranice nebyly vymezeny.

Dne 14. prosince se Venezuela a Guyana po jednání v Kingstownu, hlavním městě karibského ostrovního státu Svatý Vincenc a Grenadiny, dohodly, že ve sporu o hranice nepoužijí sílu. Obě strany se rovněž zavázaly, že zajistí, aby Latinská Amerika zůstala zónou míru, a prohlásily, že se zdrží vyhrocení situace ve sporné pohraniční oblasti.

(cik, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here