Home Zahraničí Měnový fond předpovídá růst ekonomiky Ruska letos i příští rok

Měnový fond předpovídá růst ekonomiky Ruska letos i příští rok

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Mezinárodní měnový fond (MMF) upravil svůj odhad vývoje ruské ekonomiky. Prognózu pro letošek zlepšil a pro příští rok zhoršil. V obou případech ale předpokládá růst hrubého domácího produktu (HDP).

MMF to uvedl ve zprávě o globálním ekonomickém výhledu, podle níž by se HDP Ruska měl letos zvýšit o 0,7 procenta a v roce 2024 o 1,3 %. Předpověď na letošek tak fond proti své lednové prognóze zlepšil o 0,4 procentního bodu, pro příští rok jí ale zhoršil o 0,8 bodu. Loni se HDP Ruska podle MMF snížil o 2,1 %.

Zpráva dále uvádí, že inflace v Rusku loni dosáhla v průměru 13,8 %. Letos by ale podle projekcí fondu měla klesnout na sedm procent a v roce 2024 na 4,6 %.

Nezaměstnanost v Ruské federaci činila podle MMF loni 3,9 %. Letos by se ale měla snížit na 3,6 % a v roce 2024 údajně stoupne na 4,3 %.

V dokumentu MMF se také uvádí, že »od března zůstal ruský vývoz ropy po zavedení cenového stropu skupiny sedmi (G7 – pozn. red.) a zákazu dovozu ropy 5. prosince stabilní. Rusko odklonilo dodávky ropy a údajně ji prodává s výraznou slevou oproti ceně ropy Brent do zemí, které sankce nezavedly, především do Indie a Číny«.

(ici, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here