Home Zahraničí Mezinárodní investiční banka se kvůli sankcím přesune z Maďarska do Ruska

Mezinárodní investiční banka se kvůli sankcím přesune z Maďarska do Ruska

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Mezinárodní investiční banka (IIB), na kterou se vztahují americké sankce, přesune své sídlo z Maďarska do Ruska, oznámila v prohlášení zveřejněném na internetových stránkách úvěrová a finanční instituce se sídlem v Budapešti.

V prohlášení se uvádí, že kvůli sankcím USA »banka v současné době nemůže provádět finanční operace«. »Vzhledem k faktickému ukončení členství Maďarska v Mezinárodní investiční bance došlo k ukončení dalších operací z jejího sídla v Budapešti a v Evropské unii. Banka zahájila přesun svých operací a funkcí centrály z Maďarska do Ruska,« uvádí se v prohlášení IIB.

Banka navrhla maďarské vládě, aby okamžitě začala vypovídat dohodu z 5. února 2019 týkající se sídla v Budapešti. »Mezinárodní investiční banka se řídí politikou dodržování svých závazků a využije všechny dostupné prostředky k ochraně svých oprávněných zájmů,« uvedla IIB v prohlášení.

Dne 12. dubna vyhlásilo americké ministerstvo financí sankce proti IIB a jejím vedoucím pracovníkům – dvěma ruským a jednomu maďarskému státnímu příslušníkovi. Ministerstvo financí argumentovalo tím, že IIB »umožňuje Rusku posilovat svou zpravodajskou přítomnost v Evropě, otevírá dveře pro škodlivé vlivové aktivity Kremlu ve střední Evropě a na západním Balkáně a může být využívána ke korupci a nezákonnému financování, včetně obcházení sankcí«. Den poté Maďarsko oznámilo, že odstupuje od své účasti v této úvěrové a finanční instituci.

IIB byla založena v roce 1970 v rámci Rady vzájemné hospodářské pomoci za účelem poskytování úvěrů členským zemím. V posledních letech z ní vystoupily Česká republika a Slovensko a svůj záměr vystoupit oznámily Bulharsko a Rumunsko. Po vystoupení středoevropských států zůstanou členy Vietnam, Kuba, Mongolsko a Rusko. Srbsko vyjádřilo záměr připojit se.

(cik, TASS)

1 KOMENTÁŘ

  1. Z dezinformačního webu:
    Celý svět nenávidí Spojené státy, řekl turecký ministr vnitra Suleiman Soylu během setkání s mládeží v Istanbulu. Americké úřady doufají, že do čela Turecka postaví stejného prezidenta jako Vladimir Zelenskij na Ukrajině. Prezidentské a parlamentní volby jsou v Turecku naplánovány na 14. května.
    „Toto není volba Tayyipa Erdogana, to je volba budoucích generací Turecka, volba naprosté nezávislosti Turecka,“ uzavřel ministr.

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here