Flora Olomouc 2023: zážitky ze světa, jenž bude existovat pouze čtyři dny

Největší svátek květin aneb Mezinárodní květinová a zahradnická výstava Flora Olomouc 2023 začíná již tento čtvrtek a potrvá až do neděle. Středobodem proslulé akce je již tradičně hlavní expozice v pavilonu A, letos z 25 tisíc květin a s důrazem na celkový ekologický rozměr. Připraveny budou i velké Zahradnické trhy, několik gastrozón a pestrý doprovodný program. Ten mimo jiné zahrnuje workshopy, hudební vystoupení, aktivity pro děti a také odpočinkové zóny.

Hlavní expozice s názvem Království barev je umístěna v největším pavilonu A. Tento unikátní svět plný barev, vůní a světla ovládne letos princip Oswaldova barevného kruhu. Trojice základních barev se bude prolínat v křivkách několika velkých kruhů, které dají vzniknout další barvám, tónům a kombinacím. Království, kde vládnou barvy, bude dominovat velkolepý trůn.

Právě užití principu kruhu je záměrnou poctou pro nedávno zesnulého profesora Ivana Otrubu, jednoho z nejvýznamnějších tuzemských krajinářských architektů a také autora celé řady expozic na výstavách Flora Olomouc. Letošní výstava je také připomínkou 65 let olomouckých květinových a zahradnických výstav.

Hlavní expozice při srovnání s minulými ročníky klade důraz na ekologický rozměr, a to v míře doposud nevídané. Letos totiž hlavní expozice nevyprodukuje nic, co se nedá zkompostovat či znovu využít, a oproti minulosti například nebudou při floristických aranžích využity desítky kilogramů aranžovací hmoty florex, jelikož květiny budou usazeny ve skleněných lahvích s vodou.

»V hlavní expozici, barevném království květin je tak na prvním místě příroda,« dodala k ekologickému rozměru Klára Franc Vavříková, autorka hlavní expozice, uznávaná floristka a místopředsedkyně Svazu květinářů a floristů České republiky.

Kromě hlavní expozice s 25 tisíci květinami se v pavilonu A můžou návštěvníci těšit i na krásu, kterou ve svých expozicích připraví partneři Flory Olomouc, kterými jsou Český zahrádkářský svaz a Asociace soukromého zemědělství ČR.

Expozici Českého zahrádkářského svazu zájemci najdou v přístavbě pavilonu A v přízemí pod názvem Královny jarního bálu. Pro návštěvníky tam bude připravena pěstitelská poradna, prezentace časopisu Zahrádkář i vinařské posezení.

Expozici Asociace soukromého zemědělství ČR s názvem Odkaz starých selských tradic návštěvníci naleznou v přístavbě pavilonu v 1. patře. Zde se zájemcům představí jednotlivé zemědělské subjekty i se svými produkty a prezentovat se tam budou i členové asociace.

Ani milovníci floristického umění a květinových aranžmá letos nepřijdou zkrátka, protože na programu jarní výstavy Flora Olomouc je i řada show se špičkovými floristy. Například v sobotu bude pódium patřit floristické show uznávaného floristy Tamáse Vigha z TAMASVIGH floristického ateliéru, kterého mohou návštěvníci znát coby autora floristické výzdoby hlavní expozice z jarní výstavy Flora Olomouc 2022.

Dalším zručným aranžérem je například Filip Hrouda, který od Svazu květinářů a floristů České republiky získal nominaci na Eurofleurs 2023, tedy Evropský šampionát juniorů ve Slovinsku. Návštěvníci se na tohoto studenta Střední odborná školy Jarov mohou těšit v neděli v 15 hodin 15 minut v pavilonu A. Tentýž den proběhne i floristická show vícenásobného mistra republiky ve floristice Jaromíra Kokeše.

Součástí výstavy je i velká Mezinárodní výstava bonsají a suiseki. Díky spolupráci s Českou bonsajovou asociací – Czech bonsai association zaplní bonsaje hned dva pavilony.

Zde se návštěvníci mohou těšit nejen na prestižní expozice Evropské bonsajové asociace, ale i na ukázky a workshopy tvarování bonsají vedené předními zahraničními i domácími tvůrci, komentované prohlídky, poradnu, přenášky a mnoho dalšího.

Slavnostní zahájení jarní výstavy Flora Olomouc 2023 začne ve čtvrtek v 10 hodin a hudebně ho doplní smyčcové kvarteto Kafe Kvartet. Bezmála polovina prodejců návštěvníkům výstavy nabídne zahradnické nářadí, skleníky, mechanizaci či materiál jako například přísady, sazenice, konifery, semena, stromky, osivo, květiny, kaktusy a sukulenty. A v dalších řádově desítkách stánků v rámci několika gastrozón bude k dostání nejrůznější občerstvení, a to to včetně bezlepkového a různých specialit.

V pátek večer od 20 hodin budou mít návštěvníci příležitost zažít jedinečnou večerní komentovanou prohlídku hlavní expozice s 25tisíci květinami ve speciálním nasvícení v komorní atmosféře. Atmosféru také doplní elektronické smyčcové trio NOBLES a komentovanou prohlídku povede sama její autorka Vavříková.

V sobotu od 13 hodin 45 minut protkne dění na výstavě folklórní vystoupení hanáckého národopisného souboru Olešnica a legendární folková kapela Roman Horký a Kamelot se speciálním hostem Ilonou Csákovou vystoupí v 15 hodin na venkovním pódiu Samba ve Smetanových sadech naproti sbírkovým skleníkům.

Výstava nabídne i inspiraci pro osazování truhlíků, představí praktické využití bylinných tinktur, olejů a mastí firmy NADĚJE, poradí jak přilákat užitečný hmyz na zahradu a také ho tam udržet. Pro gurmány nabídne bylinnou inspiraci na vaření pro mexickou kuchyni, ale nejen pro ni.

Výstava bude přístupná od čtvrtka do soboty od 9 do 18 hodin a v neděli do 17 hodin a vstupenku zaplatíte 190 korun.

(mac)

FOTO – flora-ol.cz, Facebook/Výstaviště Flora Olomouc a.s.  

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy