Ministerstvo zahraničí Srí Lanky potvrdilo, že se země hodlá připojit k BRICS

Ministr zahraničních věcí Srí Lanky Ali Sabri potvrdil plány země připojit se k BRICS. Řekl to v rozhovoru pro tiskovou agenturu ANI.

»Budeme usilovat o členství v BRICS,« uvedl s tím, že srílanská vláda jmenovala podvýbor, který se bude otázkou vstupu zabývat. »BRICS je dobrá organizace, zejména proto, že její součástí je Indie,« podotkl ministr.

»První zemí, se kterou budeme jednat, bude Indie a požádáme ji, aby nás na naší cestě za vstupem do BRICS podpořila,« řekl Sabri.

Dodal, že rovněž obdržel pozvání k účasti na zasedání ministrů zahraničí zemí BRICS v Rusku. »Takže doufám, že tam budu a pak to vyhodnotíme. Pokud se teď ptáte mě osobně, myslím, že bychom se měli BRICS vážně zabývat,« dodal.

Skupina BRICS prošla od svého založení v roce 2006 dvěma vlnami rozšiřování. V roce 2011 se k původnímu členství, které zahrnovalo Brazílii, Rusko, Indii a Čínu, připojila Jihoafrická republika. V srpnu 2023 bylo ke vstupu do sdružení vyzváno hned šest nových členů včetně Argentiny, která však koncem prosince vstup odmítla. Pět nových členů – Egypt, Etiopie, Írán, Saúdská Arábie, Spojené arabské emiráty a Egypt – zahájilo plné členství v BRICS 1. ledna 2024.

(cik, TASS)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy