Home Zahraničí Moldavská města, která nezvolila proevropské kandidáty, přijdou o peníze z EU

Moldavská města, která nezvolila proevropské kandidáty, přijdou o peníze z EU

FOTO - pixabay

Moldavská města a vesnice, jejichž obyvatelé v komunálních volbách 5. listopadu nehlasovali pro kandidáty proevropské vládnoucí strany, nedostanou finanční prostředky z půjček a grantů, které republice poskytla Evropská unie. Na fóru starostů to oznámila prezidentka Maia Sanduová. Zúčastnilo se ho přes pět set starostů měst a obcí, ale zástupci řady opozičních stran ho ignorovali.

»Pokud jde o evropské peníze, chci se vás zeptat: ti starostové, kteří jsou proti EU, myslíte si, že by vám EU měla dávat peníze, když EU nepodporujete? Kde je zde logika? Státní peníze se rozdělí mezi všechny obce a peníze, které přicházejí z EU a od daňových poplatníků zemí EU, dostanou ti, kteří sdílejí tyto hodnoty,« řekla Sanduová ve svém projevu.

Zdůraznila, že »někteří politici používají protievropskou rétoriku, aby získali hlasy, ale jednoduchá analýza ukazuje, že Moldavsko obstálo a dokonce se začalo rozvíjet jen díky podpoře našich vnějších partnerů«.

Již dříve Igor Dodon, bývalý prezident a vůdce Strany socialistů Moldavska, označil prohlášení Sanduové za absurdní. Připomněl, že »půjčky, které si vláda nyní masivně bere od zemí EU ve snaze zalepit díry vzniklé neúspěšným řízením země, budou muset splácet všichni občané republiky, včetně těch, kteří podle názoru Sanduové a členů její strany hlasují nesprávně«.

Jak ukázaly výsledky voleb, vládnoucí strana Akce a solidarita, která Sanduovou podporuje, ztratila téměř polovinu voličů, kteří ji v roce 2021 volili. Z 36 měst a okresů v zemi vyhráli její zástupci volby starostů pouze v šesti, přičemž Kišiněv a tři další velká města – Balti, Orhei a Cahul – prohrála opozice.

Od léta 2022 se v Moldavsku konají protesty, jejichž účastníci požadují odstoupení Sanduové a vládnoucí strany. Protestující obviňují úřady, že se nedokážou vypořádat s rostoucími cenami a mírou chudoby v zemi. Podle zveřejněné vládní zprávy se míra chudoby v Moldavsku zvýšila z 24,5 % na 31,1 %, což je nejvíce za posledních 10 let. Míra inflace v zemi loni poprvé za posledních 20 let překročila 30 procent, tarify za plyn se během dvou let zvýšily sedmkrát a ceny elektřiny se ztrojnásobily.

(cik, TASS)

2 KOMENTÁŘE

  1. Sandová mluví jako by všichni lidé v Moldavsku o peníze které vytiskli bankéři v Evropské centrální bance stáli. Sandová zjevně lže. Jedná jako lichvář, který vnucuje lidem 1000 korun do výplaty na 80% úrok a by jim vyloupil konta, uloupil byty a domy a trvale na ty, kteří od lichváře nic nedostali a nic nechtějí řval, že mu stále něco dluží.
    —Bez referenda jsou všechny činy Sandové, které neměla ve volebním programu, z právního hlediska neplatné – jsou to činy soukromé osoby

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here