Home Zahraničí V Montrealu nebudou smět zapáchající lidé do knihoven, při porušení zaplatí pokutu

V Montrealu nebudou smět zapáchající lidé do knihoven, při porušení zaplatí pokutu

Montreal FOTO - pixabay

Montreal zakáže vstup zapáchajícím lidem do knihoven. Kanadská metropole vysvětlila, že toto opatření chce zavést, protože »zaměstnanci knihoven zažívají choulostivé a složité situace«. Několik sdružení odsuzuje diskriminaci bezdomovců, informoval Le Parisien.

Opatření vyvolává kontroverze. Od 1. ledna 2024 bude moci 45 veřejných knihoven ve městě Montreal odmítnout vstup každému, »jehož osobní hygiena obtěžuje ostatní uživatele nebo personál«.

Tím však kontroverzní opatření nekončí. Provinilci budou okamžitě vykázáni a za první přestupek jim bude uložena pokuta v rozmezí 350 kanadských dolarů (240 eur) až 1000 kanadských dolarů (680 eur). Za opakovaný přestupek bude hrozit měsíční zákaz vstupu a účet ve výši 3000 kanadských dolarů (zhruba 50 tisíc korun).

Opatření již přijalo osm z devatenácti městských částí, devět dalších tak má učinit do poloviny prosince a poslední dvě městské části rozhodnou v nejbližší době.

»Skandální«, »šokující«, »alarmující«, uvedla Annie Savageová, ředitelka organizace pro pomoc lidem bez domova v Montrealu (Réseau d’aide aux personnes seules et itinérantes de Montréal, RAPSIM), nemá nouzi o přídavná jména, kterými by toto nové opatření označila za diskriminační, zejména vůči bezdomovcům.

»Toto nové pravidlo nás nutí přemýšlet, zda jsou v knihovně také vítáni,« říká James Hughes, výkonný ředitel charitativní organizace Mission Old Brewery, která pomáhá lidem bez domova.

»Nevím, jak budou zaměstnanci knihovny schopni tato pravidla prosazovat, aniž by docházelo k excesům a zneužívání,« uvedla Savageová.

Tváří v tvář této kontroverzi starostka Montrealu Valérie Planteová na svém účtu X uvedla, že znění nového ustanovení změní, a dodala, že »diskriminace nemá v Montrealu místo«.

To však neznamená, že starostka druhého nejlidnatějšího města Kanady ustupuje. Ve stejném příspěvku na X zdůraznila skutečnost, že »musíme uznat, že zaměstnanci knihoven žijí v choulostivých a složitých podmínkách«.

(cik)

2 KOMENTÁŘE

  1. A nemůžou se ti bezdomovci někde umýt a oprat? Kdysi jsem viděl na Armádě spásy nápis: „Soup, soap, salvation“… teda polívka, mýdlo, spása…
    V Kanadě není, nebo nepracuje Armáda spásy?

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here