Moldavská prezidentka prý pořádá referendum o EU pouze kvůli svému znovuzvolení

Referendum o vstupu Moldavska do EU, které chce uspořádat prezidentka Maia Sanduová, nemá smysl, jen jí má pomoci znovu vyhrát volby hlavy státu, řekl bývalý moldavský premiér Ion Kiku.

»Praktický smysl tohoto referenda je nulový. Nic nepřinese, ani kdyby jeho organizátoři do ústavy zakotvili, že země usiluje o vstup do Evropské unie. V této fázi referendum stojí jen peníze a je důležité pouze pro znovuzvolení Sanduové,« řekl Kiku v televizi ExclusivTV.

Zdůraznil, že takové referendum se může konat až po jednáních s Bruselem, kdy bude jasné, za jakých podmínek může být země do EU přijata. »Tady jsme po jednáních, kdy vstupem do EU něco ztratíme, něco, včetně části suverenity. A pak se ptáme lidí: milí občané Moldavska, tohle jsme si odsouhlasili – ztratíme to a to – souhlasíte, nebo nesouhlasíte? Tehdy by se mělo [konat] referendum, ne teď. Teď nemá žádný smysl,« vysvětlil svůj názor Kiku.

Sanduová oznámila, že se hodlá ucházet o druhé prezidentské období na konci roku 2023, a navrhla, aby parlament uspořádal referendum o vstupu země do EU. Bývalí prezidenti Igor Dodon, Vladimir Voronin, bývalí premiéři Ion Cicu a Vladimir Filat a další představitelé opozičních stran považovali tuto iniciativu za pokus o záchranu jejího klesajícího ratingu a vládnoucí strany, která, jak ukázaly loňské komunální volby, ztratila polovinu voličů, kteří ji volili v roce 2021.

Bývalý šéf moldavské CEC Iurie Ciocan označil prezidentčinu iniciativu za »nepoctivou a neseriózní« a poukázal na to, že povolením referenda v den voleb ponechaly úřady předchozí hranici volební účasti na pouhých 33 procentech. Pokud by se jich polovina vyslovila kladně, mohlo by základní zákon změnit pouze 17 % voličů. Vedoucí delegace EU v Moldavsku Janis Mazeix se domnívá, že moldavské úřady budou muset uspořádat referendum o vstupu do Evropské unie až po skončení jednání s Bruselem, kdy budou jasné podmínky vstupu země do EU.

V létě 2022 začaly v Moldavsku protivládní protesty, jejichž účastníci požadovali odstoupení Sanduové a vlády, kterou obviňovali z katastrofálního poklesu životní úrovně v zemi. Prezidentka reagovala prohlášením o nebezpečí státního převratu a obhajobou dalších pravomocí pro bezpečnostní služby. V Moldavsku byly zatčeny desítky aktivistů z různých stran, 12 televizních kanálů poskytujících vysílací čas opozici bylo pozastaveno a desítky informačních portálů byly zablokovány.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy