Francouzky mají další zlato, čtvrté překvapivě Estonky

Další závod s dopředu jasným zadáním. Kdo bude ve štafetách žen na biatlonovém mistrovství světa v Novém Městě na Moravě druhý za Francií? Německo, Itálie, Švédsko? Na start se postavilo 21 »ženstev«. Francouzky situaci sice zdramatizovaly, ale zlato berou celkem suverénně. Druhé Švédky se zase nedočkaly zlata, bronz míří do Německa. Češky vybojovaly nakonec sedmé místo.

První ležku zvládla Tereza Voborníková bez dobíjení a ze střelnice odjížděla sedmá, Slovenka Zuzana Remeňová musela na dvě trestná kola. Stojka Voborníkové také vyšla a dostala se na šesté místo. Naopak Italka Samuela Comolová napodobila Reměňovou. Voborníková předával Lucii Charvátové těsně pátá, Italky devatenácté před dvacátým Slovenskem. Pořadí po prvním úseku: 1. Francie, 2. Norsko, 3. Švédsko, 4. Estonsko, 5. ČR, 6. Německo.

První francouzské chyby na druhé ležce a dokonce trestné kolo pro Sophii Chauveauovou! Využila toho Estonka Tuuli Tomingasová, nechybovala ani jednou a šla do čela. Švédka Magnussonová musela jednou opravovat a byla druhá. Charvátová dvakrát opravovala, náročný úkol ale zvládla a běžela společně s Norkou Arnekleivovou na čtvrtém místě. Na stojce se dobíjelo hodně, ale Francouzka a bohužel i Charvátová musely na trestné kolo. Tomingasová předala na prvním místě Susan Külmové. Její náskok byl opravdu výrazný. Něco podobného měla Francie po prvním úseku. Se ztrátou 19 sekund předávalo na druhém místě Norsko. Třetí Němky, čtvrté Švédky, páté Rakousko, za ním Belgie. Charvátová předala se ztrátou necelé minuty na čelo závodu na desátém místě.

Třetí úsek jela za český tým Markéta Davidová. Na ležku přijela už sedmá, ale dvakrát dobíjela a dobrou jízdu tak ponížila zpátky na devátou pozici. Švédka Hanna Öbergová se za střelnicí dostala před Külmovou a začala se jí na čele vzdalovat. Po stojce Francie odjela první, druhé Švédsko, Norsko na dvě trestná kola. Čtvrté Rakousko, páté Němky. Davidová rychle dvakrát opravila a odjela šestá. Francouzka Braisazová-Bouchetová poslala Julii Simonovou na poslední úsek s náskokem 18 sekund před Švédskem. Davidová předala Jessice Jislové na šestém místě se ztrátou půl minuty na páté Německo. Slovenky se už na poslední předávku nepodívaly. Končí na 20. místě předstiženy o dvoukilometrový okruh.

Na poslední ležce se opět často dobíjelo, Rakušanka Juppeová musela na dva trestné okruhy a i díky tomu a hlavně čisté střelbě se Jislová dostala na pátou pozici. Na poslední větrnou stojku dojela Simonová první, tři rány šly mimo, ale opravila, ještě než Švédka začala střílet. Ta dokonce musela na trestné kolo. Třetí už přijela Němka. Jislová musela také na trestné kolo, Norka dokonce na tři. Tím se před Jislovou dostala Ukrajina. Do cíle jí ale stačila předjet Polka. Osmá příčka patří Rakousku, deváté je Švýcarsko a Norsko nakonec až desáté. Norky dnes pět trestných okruhů!

Řekli po závodě:

Tereza Voborníková: »Zahodila jsem veškerou nervozitu a chtěla jsem si poslední závod užít. Povedlo se mi to, dvě nuly na střelbě byly báječné a jsem za to moc ráda.«

Lucie Charvátová: »Na trati jsem se to snažila nepřepísknout, hlídala jsem si tempo, stojka byl obtížná v kombinaci nervozity a nestabilního počasí, na konci jsme se už úplně třásla, ale i na ležce jsem strávila spoustu času.«

Markéta Davidová: »Mrzí mě to dobíjení v ležce i stojce. Byly to moje zbytečné chyby, chtělo to dobít hned. Dnes nebyla střelnice v klidu. Na trati mě hnali diváci, neslyšela jsme ani svůj dech, byl to zase masakr.«

Jessica Jislová: »Hrozně mě mrzí střelba na stojce, byla tam příležitost se posunout, nevím, co se tam dělo. Byla jsem ve své bublině, nevnímala jsem okolí.«

Ondřej Rybář: »Dnes nás musí mrzet trestné kolo, protože bez něj bychom byli velmi blízko bronzu. Terka si jela svůj závod, byla výborná na střelnici. Lucka jela dobře takticky, měla takové pokyny, museli jsme ji na běhu krotit. Nechala tam rány vestoje, to jedno trestné kolo nás mrzí. Markéta jela svůj závod, věděla, na čem je, škoda chyb při dobíjení, snažila se vše dohnat a uspěchala to. Jessica střílet umí, ukrotila svůj rytmus, možná jí pak chyběly síly na trati.«

Štafety ženy (4×6 km):

1. Francie (Jeanmonnotová, Chauveauová, Braisazová-Bouchetová, Simonová) 1:15:00,8 (2 trestné okruhy + 11 dobíjení)

2. Švédsko (Magnussonová, Perssonová, H. Öbergová, E. Öbergová) +38,3 (1+12)

3. Německo (Hettichová-Walzová, Grotianová, Voigtová, Schneiderová) +1:14,2 (0+9)

4. Estonsko (Ermitsová, Tomingasová, Külmová, Talihärmová) +1:40,1 (0+11)