Musk odmítl ukrajinským ozbrojeným silám připojit Starlink u Krymu

Podnikatel Elon Musk zamítl žádost ukrajinské armády o zapnutí své satelitní komunikační sítě Starlink poblíž Krymu. Ve svém úvodníku o tom napsal list The New York Times.

»Starlink je často jedinou možností, jak se v konfliktních oblastech připojit k internetu. Na Ukrajině se tato síť používá ke koordinaci úderů bezpilotních letounů a ke shromažďování zpravodajských informací,« uvádí se v článku. »Elon Musk během konfliktu několikrát omezil přístup ke Starlinku, poznamenávají lidé obeznámení se situací. Odmítl žádost ukrajinské armády o zapnutí sítě v blízkosti Krymu.« V článku není uvedeno, kdy přesně byla žádost ukrajinských ozbrojených sil zamítnuta.

Noviny rovněž připomínají, že v roce 2022 Musk představil svůj mírový plán, kdy jako první krok navrhl uspořádání referend pod dohledem OSN na územích, která se nedávno připojila k Rusku. Podle podnikatele by se Krym oficiálně stal součástí Ruské federace, zatímco Ukrajina by mohla vyhlásit neutrální status.

V lednu ukrajinské ministerstvo obrany oznámilo vytvoření formací útočných bezpilotních letounů v armádě, které budou vybaveny terminály satelitní komunikace Starlink. Dne 9. února oznámil prezident společnosti SpaceX Gwynne Shotwell rozhodnutí omezit přístup k síti Starlink pro vojenské drony na Ukrajině. Vysvětlil, že tato technologie nebyla vyvinuta proto, aby se stala zbraní. Elon Musk zase uvedl, že síť Starlink je nezbytná pro zajištění komunikace na Ukrajině, ale neměla by být využívána k eskalaci, která by mohla vést ke třetí světové válce.

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy