Nový Zéland evakuoval z Nové Kaledonie kvůli nepokojům více než 300 lidí

Letadla novozélandského letectva evakuovala více než 300 lidí z Nové Kaledonie (francouzské zámořské území v Tichém oceánu), kde pokračují nepokoje kvůli kontroverznímu zákonu o rozšíření volebních seznamů. Podle novozélandského ministra zahraničí Winstona Peterse byli mezi cestujícími repatriačních letů i cizinci.

Sedm letů novozélandského letectva přepravilo 225 novozélandských občanů a 145 cizinců z Nouméy do Aucklandu, uvádí se v prohlášení šéfa resortu, které zveřejnil tiskový úřad vlády země. »Jakmile to francouzské a novokaledonské úřady povolily, zorganizovali jsme evakuační lety pro naše občany a cizince, kteří požádali o pomoc,« zdůraznil Peters s tím, že na palubách novozélandských letadel byli občané z 20 zemí.

Dodal také, že stejnými lety byli do Nouméy posláni i Novokaledonci, kteří se chtěli vrátit domů.

Dne 13. května se v Nouméa, správním středisku Nové Kaledonie, protesty proti francouzskému návrhu zákona o rozšíření volebních seznamů pro místní volby změnily v nepokoje. Účastníci, z nichž mnozí byli nezletilí, rabovali a zapalovali obchody, lékárny a čerpací stanice. Dne 15. května byl v Nové Kaledonii na 12 dní vyhlášen výjimečný stav, armáda se podílela na ochraně přístavů a letišť.

Protesty vyvolal návrh zákona, který stanoví volební právo v regionálních volbách pro osoby, které žijí v Nové Kaledonii déle než 10 let. Doposud měli právo volit pouze občané, kteří byli na seznamu voličů v době uzavření dohody z Nouméy z roku 1998 o rozšíření autonomie zámořského území, a jejich děti. Návrh již schválily obě komory francouzského parlamentu a konečné schválení se očekává na začátku června. Proti návrhu se staví původní obyvatelé Nové Kaledonie Kanakové (41,2 % obyvatel souostroví), kteří se domnívají, že příliv nových voličů sníží jejich politický vliv.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy