Home Zahraničí Oteplování planety zrychluje, odtávání ledovců už nic nezastaví

Oteplování planety zrychluje, odtávání ledovců už nic nezastaví

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Oteplování planety i stoupání hladin oceánů zrychluje, posledních osm let bylo nejteplejších v historii záznamů. Ve své zprávě, zveřejněné u příležitosti zahájení klimatické konference OSN (COP27) v Egyptě, to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO). Její šéf Petteri Taalas varoval, že udržet oteplování pod hranicí 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovou érou už se nejspíš nepodaří a katastrofální důsledky změn klimatu budou stále citelnější.

Letošní průměrná teplota bude o 1,15 stupně výš než průměrná teplota z let 1850-1900, přičemž vyššímu růstu zabránil fenomén La Niňa. Až dvojnásobnou rychlostí proti začátku 90. let nyní stoupají i hladiny oceánů. Jen od ledna 2020 se zvýšily o jeden centimetr.

Nebezpečné stoupání hladin oceánů

»Pro mnohé ledovce už je pozdě a jejich tání bude pokračovat stovky nebo i tisíce let s dalekosáhlými důsledky pro bezpečnost vodních zdrojů. Rychlost stoupání hladin oceánů se za posledních 30 let zdvojnásobila. Zatím ho sice stále měříme v milimetrech za rok, v součtu za století to ale dělá půl metru až jeden metr, což představuje obrovské nebezpečí pro miliony lidí žijících u pobřeží nebo v nízko položených oblastech,« uvedl Taalas.

WMO uvádí, že kontinentální ledovce nejen v Evropě mizí rekordním tempem a odtávání už nic nezastaví. Například v Grónsku ubývá ledová pokrývka už 26. rok v řadě, v Alpách se letos tloušťka ledovců ztenčila o tři až čtyři metry.

Klimatické změny se stále více projevují

Změny klimatu přitom stále častěji pociťují lidé po celé planetě: katastrofální záplavy v Pákistánu letos připravily o život 1700 lidí, čtyřleté extrémní sucho v Africe vystavilo 18 milionů lidí riziku hladovění, hladina řeky Jang-c’-ťiang klesla na rekordní minimum a Evropa zažila nebývalé vlny veder.

»Tato zpráva WMO se čte jako lékařská zpráva těžce nemocného pacienta, tím pacientem je ale v tomto případě Země,« citovala agentura AP klimatoložku Jennifer Francisovou, která se na její formulaci nepodílela.

(jb, čtk)

Předchozí článekSörensena jsem nechtěl zranit, hájil se po kriminálním faulu plzeňský Chorý
Další článekTřinec zesměšnil Kladno, Sparta prohrála i po trenérské změně a je předposlední

1 KOMENTÁŘ

  1. Kdyby roztály všechny kry, které jsou na obrázku, tedy ledy, které plavou v oceánech, hladina oceánů se nezvýší, platí přeci Archimedův zákon!

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here