Home Zahraničí Pákistán zahájil údery na »teroristické úkryty« v Íránu

Pákistán zahájil údery na »teroristické úkryty« v Íránu

FOTO - X

Pákistán zahájil raketové údery na tábory bojovníků »protipákistánských« teroristických skupin nacházející se na území Íránu. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na nejmenovaného představitele pákistánské zpravodajské služby.

»Mohu pouze potvrdit, že jsme provedli údery proti protipákistánským ozbrojeným skupinám, které sídlí v Íránu,« uvedl a dodal, že pákistánské úřady brzy učiní oficiální prohlášení.

Pákistánské ministerstvo zahraničí uvedlo, že republika ráno provedla protiteroristickou operaci Marg Bar Sarmachar, která zahrnovala údery »na teroristické úkryty« nacházející se v íránské provincii Sístán a Balúčistán. »V rámci operace s krycím názvem Marg Bar Sarmachar bylo na základě dostupných zpravodajských informací zlikvidováno několik teroristů,« uvádí se v tiskové zprávě.

Podle tiskové služby pákistánského ministerstva zahraničí vyjádřil Islámábád během posledních několika let kontaktů s Teheránem »vážné znepokojení nad úkryty na neovládaných územích Íránu, která využívají teroristé pákistánského původu, kteří si říkají ‚Sarmačarové‘ (balúčští nacionalisté)«. Uvádí se, že Pákistán předal íránské straně »dokumentaci s konkrétními důkazy o přítomnosti a činnosti těchto teroristů« v určených oblastech. »Ranní akce byla přijata s ohledem na obdržení věrohodných informací o chystané rozsáhlé teroristické činnosti tzv. Sarmačarů,« uvádí se dále ve zprávě.

»Pákistán plně respektuje svrchovanost a územní celistvost Íránské islámské republiky. Jediným účelem dnešní akce bylo zajištění vlastní bezpečnosti a národních zájmů Pákistánu, které mají prvořadý význam a nemohou být ohroženy,« zdůraznilo pákistánské ministerstvo zahraničí.

Již dříve bylo informováno o explozích, ke kterým došlo v několika okresech okresu Seravan, provincie Sístán a Balúčistán na hranici s Pákistánem.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here