Home Zahraničí Pařížané odhlasovali trojnásobné zvýšení parkovného pro vozy SUV

Pařížané odhlasovali trojnásobné zvýšení parkovného pro vozy SUV

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Po nedělním přelomovém hlasování se poplatky za parkování některých sportovně-užitkových vozů (SUV) v Paříži ztrojnásobí. Přibližně 54,5 % Pařížanů hlasovalo pro zvýšení ceny parkovacích karet pro automobily s hmotností nad 1,6 tuny pocházející z mimoměstských oblastí.

Referenda, které se ptalo, zda jsou voliči »pro nebo proti zavedení zvláštní sazby za parkování těžkých, rozměrných a znečišťujících individuálních automobilů«, se zúčastnilo jen 5,7 % voličů.

Jedná se o poslední snahu socialistické starostky Anne Hidalgo učinit hostitelské město letošních olympijských her ekologičtějším a přívětivějším pro chodce a cyklisty.

Cena za parkování vozů SUV v centrálních pařížských čtvrtích pro řidiče, kteří nemají zvláštní povolení od místních úřadů, se má zvýšit na 18 eur za hodinu na první dvě hodiny, zatímco pro menší vozy to bude 6 eur za hodinu. Šestihodinový pobyt s vozidlem SUV bude stát 225 eur, zatímco u menších vozidel 75 eur.

Nová sazba by se vztahovala také na elektromobily o hmotnosti dvě tuny a více.

Tento plán však rozzuřil řidiče a lobbistická skupina motoristů »40 millions d’automobilistes« zahájila petici na podporu svobody řidičů používat jakékoli vozidlo. »Musíme se důrazně postavit proti těmto útokům na svobodu, které jsou vedeny pod falešnými ekologickými záminkami,« uvedla skupina.

Hlasování, které je součástí dlouhodobých plánů, podle nichž se má Paříž stát městem pro cyklisty, přichází necelý rok poté, co obyvatelé města odhlasovali zákaz elektronických koloběžek. Pod vedením Hidalgové bylo od roku 2020 vytvořeno 84 kilometrů cyklostezek, přičemž podle radnice došlo mezi koncem výluk COVID a rokem 2023 k 71% nárůstu využívání jízdních kol.

(jb)

1 KOMENTÁŘ

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here