Pentagon sníží ve fiskálním roce 2025 výdaje na zbrojení o 10 miliard dolarů

Ministerstvo obrany USA sníží ve fiskálním roce 2025 výdaje na zbrojení o přibližně 10 miliard dolarů, aby dodrželo dohody dosažené v roce 2023 o zvýšení stropu státního dluhu USA. Informoval o tom list POLITICO s odvoláním na své zdroje.

Jak publikace vysvětluje, americký prezident Joe Biden v červnu 2023 podepsal Kongresem dříve schválený zákon o zvýšení stropu státního dluhu, který zahrnuje snížení výdajů federálních úřadů o 1 %. V březnu by měl Pentagon předložit žádost o necelých 850 miliard dolarů na financování činnosti agentury ve fiskálním roce 2025 (počínaje 1. říjnem).

Publikace zdůrazňuje, že tato částka odráží snížení výdajů na obranu o přibližně 10 miliard dolarů (cca 1 %) ve srovnání s prognózou pro příští fiskální rok obsaženou v žádosti o rozpočet předložené v březnu 2023. Podle dokumentů na internetových stránkách Pentagonu tehdy ministerstvo očekávalo, že jeho rozpočet na fiskální rok 2025 bude činit přibližně 859,7 miliardy USD.

POLITICO zdůrazňuje, že agentura není připravena snížit výdaje na zaměstnanecké benefity. Rozpočet se tedy bude snižovat omezováním nákladů na přezbrojení ozbrojených sil USA.

Pentagon tak hodlá snížit o 18 % náklady na nákup stíhaček F-35, požádat o prostředky na výrobu jedné, nikoli dvou, jak se dříve plánovalo, ponorek s jaderným pohonným systémem typu »Virginia«, upustit od plánů nahradit zastaralé průzkumné vrtulníky OH-58 Kiowa moderními stroji FARA (Future Attack Reconnaissance Aircraft) a také omezit program modernizace vrtulníků UH-60 Black Hawk.

Počátkem ledna překročil státní dluh USA hranici 34 bilionů dolarů. Pro rok 2023 se zvýšil o více než 4 biliony dolarů. Biden podepsal již dříve Kongresem schválený zákon o zvýšení stropu státního dluhu v roce 2023. Limitu bude nyní dosaženo 2. ledna 2025.

(TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy