Po kybernetickém útoku unikly na internet údaje o vojenských zařízeních v Británii

Údaje o britských vojenských zařízeních a přísně střežených věznicích byly objeveny ve stínovém segmentu internetu poté, co hackeři napadli servery společnosti Zaun, která poskytuje služby v oblasti kybernetické bezpečnosti, včetně vládních agentur. Informoval o tom deník The Daily Mirror na svých internetových stránkách.

Podle oficiálního prohlášení společnosti Zaun provedla kybernetický útok na společnost ve dnech 5.-6. srpna skupina LockBit. »V době útoku jsme se domnívali, že náš software kybernetické bezpečnosti brání jakémukoli přenosu dat. Nyní však můžeme potvrdit, že skupina LockBit byla během útoku schopna stáhnout některá data,« uvedla společnost. »Předpokládá se, že se jednalo o 10 gigabajtů dat, což odpovídá 0,74 % všech dat, která máme k dispozici.«

Společnost zdůraznila, že britská policie »o útoku ví«. Kromě toho byly o incidentu informovány také Národní centrum kybernetické bezpečnosti a Úřad britského komisaře pro informace. »LockBit potenciálně získá přístup k některým starým e-mailům, objednávkám, plánům a projektovým souborům. Nedomníváme se, že by v systému byly uloženy nebo útočníci získali nějaké citlivé dokumenty,« uvedl Zaun v prohlášení.

Deník The Daily Mirror zase upozornil, že v důsledku kybernetického útoku unikly na internet »tisíce stránek údajů«, včetně údajů o vojenských a zpravodajských prostředcích. Konkrétně hackeři získali přístup k údajům o nákupu vybavení pro vojenskou vědecko-technickou laboratoř v anglickém Porton Downu a základnu námořnictva Clyde u Glasgow, kde jsou na čtyřech ponorkách typu Vanguard umístěn veškerý jaderný potenciál Spojeného království.

Kromě toho unikly na internet údaje o nákupech pro jednotku britského vládního komunikačního centra v Bude na západě Anglie a vybavení letecké základny Waddington na východě Anglie a vojenské jednotky Cawdor v jihozápadním Walesu. Mluvčí vlády království novinám sdělil, že »nekomentuje bezpečnostní otázky«.

Poslanec opoziční Labouristické strany a člen výboru pro obranu Dolní sněmovny britského parlamentu Kevan Jones však vyzval úřady, aby okolnosti úniku dat důkladně prošetřily. »Mohlo by to vážně poškodit bezpečnost našich nejcitlivějších zařízení. Vláda musí vysvětlit, proč byly počítačové systémy této firmy tak zranitelné,« řekl.

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy