Home Zahraničí Podle generálního tajemníka OSN bylo v Gaze zabito už 152 zaměstnanců OSN

Podle generálního tajemníka OSN bylo v Gaze zabito už 152 zaměstnanců OSN

FOTO - xinhua

Eskalace izraelsko-palestinského konfliktu si vyžádala životy 152 zaměstnanců OSN, uvedl generální tajemník OSN Antonio Guterres. Zahynulo přitom už i nejméně 118 novinářů.

»Jsem hluboce znepokojen jasným porušováním mezinárodního humanitárního práva, jehož jsme svědky,« řekl. »Od 7. října bylo v Gaze zabito 152 zaměstnanců OSN, což je největší jednorázová ztráta na životech v historii naší organizace.«

»Přesto se humanitární pracovníci pod obrovským tlakem a bez jakýchkoli bezpečnostních záruk snaží uvnitř Gazy poskytovat pomoc,« dodal Guterres.

Počet novinářů zabitých v Gaze od začátku eskalace činí nyní 118.

14. ledna zemřel při izraelském úderu Yazan Al-Zuweidi, kameraman egyptské televize Al Ghad, který pokrýval události na severu enklávy. Televizní kanál smrt svého zaměstnance potvrdil.

Situace na Blízkém východě se prudce vyhrotila po vpádu ozbrojenců Hamásu z pásma Gazy do Izraele 7. října. Hamás útok označil za reakci na izraelské akce proti mešitě Al-Aksá v Jeruzalémě. Izrael vyhlásil úplné obklíčení pásma Gazy a zahájil tam vojenskou operaci. Izrael rovněž zasahuje části Libanonu a Sýrie v odvetě za bombardování pocházející z těchto zemí. Ke střetům dochází také na Západním břehu Jordánu.

(cik, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here