Policie zadržela během korunovace Karla III. v Londýně 52 lidí

Policie v Londýně zadržela 52 osob, které zajišťovaly veřejný pořádek během korunovace Karla III. Uvádí se to v prohlášení, které v sobotu vydal Scotland Yard.

»Celkem 52 osob bylo zadrženo v souvislosti s trestnými činy, jako je chuligánství, výtržnictví, rušení nočního klidu a spiknutí za účelem rušení nočního klidu. Všechny zadržené osoby zůstávají ve vazbě,« uvádí se v prohlášení. Mezi další důvody zadržení patří sexuální obtěžování, sektářské urážky a nedovolené nošení ostrých zbraní.

Mezi zadrženými jsou členové protimonarchistické skupiny Republic, včetně jejího vůdce Grahama Smithe, a 18 aktivistů kampaně veřejné neposlušnosti Just stop oil.

Britští ochránci lidských práv označili policejní zásah za příliš tvrdý a vytvářející nebezpečný precedens pro demokracii. Podle televize Sky News byl Graham Smith a pět dalších členů Republiky zadrženo, protože v jejich mikrobusu byla pouta a kabelové úvazy, kterými se aktivisté často připoutávají ke sloupům, plotům a dalším konstrukcím, což policii zabránilo v jejich rychlém odvedení z protestu.

»Plně chápu obavy veřejnosti ze zadržení, ke kterému ráno došlo. Pořádání protestů je legální, ale může způsobit problémy. Před korunovací i během ní jsme policejně zajišťovali četné protesty bez zásahů,« uvedla vrchní policejní inspektorka Karen Findlayová, která vedla policejní operaci v den londýnské korunovace. Zdůraznila, že policie se řídila britskými zákony, včetně nových ustanovení, která letos rozšířila pravomoci strážců zákona při masových protestech.

V sobotu střežilo londýnské ulice 10 500 policistů, z nichž mnozí byli povoláni z jiných částí země. Korunovační ceremoniál a vojenská přehlídka se 7000 vojáky v ulicích Londýna proběhly bez výraznějších mimořádných událostí. Televize Sky News informovala o vlajkonoši, který zkolaboval a byla mu okamžitě poskytnuta první pomoc. Kameraman deníku Daily Express natočil incident s koněm, který přestal poslouchat jezdce a narazil do kovového plotu, za nímž byli diváci. Při incidentu naštěstí nebyl nikdo zraněn.

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy