Londýn chce jako »humanitární pomoc« posílat auta určená k sešrotování

Londýnský starosta Sadiq Khan se zasazuje o změnu pravidel pro vyřazování zastaralých automobilů tak, aby mohly být odeslány na Ukrajinu jako pomoc. Khan zaslal příslušnou žádost britskému ministru dopravy Marku Harperovi spolu s bývalým ministrem obrany (2019-2023) Benem Wallacem.

V textu dopisu Harperovi, který rozeslala kancelář starosty, se navrhuje vydat obdobu certifikátu o recyklaci automobilu těm Britům, jejichž vozy budou odeslány na Ukrajinu. Khan vyjadřuje naději, že ministerstvo dopravy starostovu iniciativu podpoří a »umožní Londýňanům a dalším obyvatelům země dostat zaplaceno za to, že z ulic odvezou auta znečišťující ovzduší, a zároveň poskytne životně důležitou pomoc Ukrajincům«.

V září kyjevský starosta Vitalij Kličko upozornil na londýnský program placení za likvidaci automobilů, které nesplňují nejnovější ekologické normy, a navrhl, aby nebyly sešrotovány, ale předány Ukrajině. Podle něj jsou na frontě zapotřebí především vozy SUV, nákladní vozy a zdravotnická vozidla.

Khan 12. prosince zaslal Kličkovi dopis, v němž tvrdil, že v rámci legislativy platné ve Velké Británii to není možné. Odpověď člena opoziční Labouristické strany vyvolala ostrou kritiku ze strany konzervativců a zástupců britských nevládních organizací poskytujících pomoc Ukrajině. Rozvíjející se skandál donutil úřad londýnského starosty zahájit dialog s konzervativní vládou s cílem najít způsob, jak problém vyřešit.

Na konci srpna byla z Khanovy iniciativy ztrojnásobena rozloha zóny s velmi nízkými emisemi (Ultra Low Emission Zone), která nyní pokrývá celý Velký Londýn (1,6 tis. km2). Při použití zastaralého automobilu uvnitř zóny musí majitel zaplatit poplatek 12,5 libry (350 Kč) za den. Toto pravidlo se vztahuje na všechny automobily se vznětovými motory s normou nižší než Euro 6 (obvykle vyrobené před rokem 2015), všechny automobily s benzinovým motorem s motory s normou nižší než Euro 3 (obvykle vyrobené před rokem 2007), některé typy autobusů a nákladní automobily. Jejich majitelé mají nárok na jednorázovou platbu ve výši 2000 liber (566 tisíc korun) od metropolitního úřadu, pokud své auto nebo dodávku sešrotují.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy