POLITICO: Rusko vyhrává globální obilnou válku

Rusko vítězí v globální obilné válce na pozadí masových protestů evropských zemědělců proti nekontrolovanému dovozu zemědělských produktů z Ukrajiny, napsalo evropské vydání listu POLITICO.

Jak noviny poznamenávají, zemědělci po celé Evropě vycházejí do ulic a protestují proti nekontrolovanému dovozu ukrajinského obilí. »Masové protesty donutily vlády zemí EU od Varšavy po Paříž k obrovským ústupkům vůči zemědělcům a způsobily, že politické vztahy Kyjeva s jeho západními spojenci se dostaly na nejslabší úroveň,« píše list.

Rusko naopak nadále dodávalo své levné obilí do řady zemí EU, včetně Španělska, Itálie a Francie. Vzhledem k tomu noviny docházejí k závěru, že »Rusko vyhrává globální obilnou válku«.

V roce 2023 Rusko sklidilo úrodu obilí, která byla druhá největší v jeho historii – asi 143 milionů tun. Podle Organizace OSN pro výživu a zemědělství měla světová produkce obilí v roce 2023 dosáhnout dvou miliard 819 milionů tun, což je o 1,1 % více než v roce 2022.

Zemědělci v řadě zemí EU, včetně Belgie, Německa, Polska a Francie, protestují proti četným evropským normám upravujícím zemědělskou produkci a také proti nekontrolovanému dovozu zemědělských produktů z Ukrajiny do evropských zemí. Zemědělci také požadují zjednodušení byrokratických postupů a méně přísnou regulaci zemědělství.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy