POLITICO: Zvláštní vyslanec EU pro Blízký východ se setká pouze s Palestinci

Zvláštní zástupce EU pro blízkovýchodní mírový proces Sven Koopmans, který je na návštěvě Izraele, aby podpořil mírový plán EU na urovnání konfliktu v pásmu Gazy, se hodlá setkat pouze s palestinskými orgány. Rozhovory se zástupci izraelské vlády nejsou v plánu, informoval o tom list PLLITICO s odvoláním na zástupce diplomatovy tiskové služby.

Podle listu je Koopmans tento týden v Izraeli, aby propagoval mírový plán EU, který se má »pokusit ukončit válku v pásmu Gazy«. Nesetká se však s izraelskými představiteli, ale pouze se zástupci palestinské vlády. POLITICO poznamenává, že toto rozhodnutí bylo částečně vyvoláno napjatými vztahy mezi vysokým představitelem EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josepem Borrellem a izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem po výrocích evropského diplomata o nutnosti vyhovět rozhodnutí Mezinárodního trestního soudu, pokud ten vydá na izraelského premiéra zatykač.

Koopmansův úřad připustil, že některá Borrellova nedávná prohlášení o válce nebyla v Izraeli »dobře přijata«. Ministři zahraničí EU minulý týden jednali o možných krocích proti Izraeli, pokud nesplní soudní příkaz, který mu ukládá okamžitě zastavit ofenzívu v Rafáhu na jihu pásma Gazy. Borrell vyzval Izrael, aby zastavil pozemní operaci v Rafáhu, protože by to dále zhoršilo humanitární krizi.

Dne 20. ledna Euractiv informoval, že Evropská unie vypracovala plán komplexního řešení konfliktu mezi Izraelem a Palestinou. Desetibodový plán uvádí řadu kroků, které by nakonec mohly přinést mír v pásmu Gazy, vytvořit nezávislý palestinský stát, normalizovat vztahy mezi Izraelem a arabským světem a zaručit dlouhodobou bezpečnost v regionu.

Situace na Blízkém východě se dramaticky vyhrotila poté, co 7. října 2023 pronikli bojovníci Hamásu z pásma Gazy na izraelské území, což bylo doprovázeno zabíjením obyvatel pohraničních obcí a braním rukojmích. Izrael zahájil odvetné údery proti palestinské enklávě a částem Libanonu a Sýrie. Dne 1. prosince izraelská armáda obvinila Hamás z porušování příměří, které platilo od 24. listopadu, a oznámila, že obnoví boje v Gaze. Palestinské úřady považovaly za zodpovědné za obnovení izraelské agrese Spojené státy.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy