Home Zahraničí Pomoc Kyjevu se v srpnu až říjnu meziročně snížila o 90 procent

Pomoc Kyjevu se v srpnu až říjnu meziročně snížila o 90 procent

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Objemy pomoci, kterou západní partneři přislíbili kyjevským úřadům, se v srpnu až říjnu meziročně snížily o 90 procent ve srovnání se stejným obdobím roku 2022. Tyto výpočty poskytla studie Institutu pro světovou ekonomiku (IfW) se sídlem v Kielu.

»Dynamika podpory Ukrajiny se snížila,« uvádí studie. »Výhled je nejasný, protože největší z hlediska objemu závazky Evropské unie nebyly dokončeny a klesá i pomoc USA«.

Podle IfW ve sledovaném období novou vojenskou podporu Ukrajině přislíbilo 20 mezinárodních dárců ze 42, objem ve finančním vyjádření – 2,1 miliardy eur. »To je nejnižší číslo od ledna 2022«, poznamenává se v materiálu.

Celkový objem pomoci Ukrajině ze strany SRN – humanitární, finanční a vojenské – přesáhl od února 2022 25 miliard eur. V listopadu bylo oznámeno, že vláda SRN má v úmyslu zvýšit pomoc ze 4 miliard € na 8 miliard € v roce 2024. Úřady se však dosud nedohodly na rozpočtu na příští rok kvůli fiskálním problémům.

Evropská komise 20. června vyzvala země EU k dodatečným příspěvkům do rozpočtu společenství na období 2024-2027, což je nezbytné pro schválení programu rozpočtové pomoci Ukrajině ve výši 50 miliard eur na příští čtyři roky. Jak již dříve uvedl šéf Evropské rady Charles Michel, na summitu EU v Bruselu koncem října myšlenku vyčlenění dodatečných rozpočtových příspěvků členských států EU pro Ukrajinu zablokovaly Belgie, Maďarsko, Slovensko a další státy. Z tohoto důvodu nebyly dosud přijaty dlouhodobé programy pomoci EU pro Ukrajinu.

Rovněž nová pomoc v USA nebyla dosud odsouhlasena. Šéfka Úřadu pro řízení a rozpočet Bílého domu Shalanda Youngová zaslala zákonodárcům dopis, v němž varovala, že do konce kalendářního roku USA zcela vyčerpají prostředky na pomoc Ukrajině, pokud nebude schválen finanční projekt požadovaný administrativou.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here