Pouze 33 % dotázaných Američanů schvaluje Bidenovu politiku v blízkovýchodním konfliktu.

Pouze třetina obyvatel USA podporuje kroky administrativy prezidenta Joe Bidena v otázce urovnání palestinsko-izraelského konfliktu. Svědčí o tom výsledky průzkumu společnosti YouGov, který si nechala vypracovat televizní společnost CBS News.

Průzkum byl ale proveden před novým kolem eskalace v regionu, ke kterému došlo 13. dubna po íránské odvetě proti Izraeli. Podle vysílání 44 % Američanů schvalovalo Bidenovu politiku řešení konfliktu v říjnu 2023, kdy palestinské radikální hnutí Hamás zaútočilo na Izrael. Od prosince do února se míra podpory držela na úrovni 39-38 %. V dubnu klesla na 33 %.

Přibližně 25 % Američanů se domnívá, že by USA měly použít vojenskou sílu proti Íránu, pokud zaútočí na Izrael. Současně se 42 % respondentů vyslovilo pro podporu izraelských akcí v takovém případě a proti vojenskému zapojení USA. Více než třetina respondentů se domnívá, že by USA neměly do konfliktu zasahovat.

Mluvčí íránského ministerstva zahraničí Násir Kanání dnes prohlásil, že Teherán »bude jednat rozhodněji než dříve, aby odradil a potrestal agresora za jakékoli nelegitimní nebo iracionální akce, pokud budou překročeny íránské červené linie«.

»Írán neusiluje o eskalaci napětí v regionu, neboť je i nadále oddán zásadám a cílům stanoveným Chartou OSN a mezinárodním právem, ale v jakékoli fázi bude jednat rozhodněji než dosud, aby odradil a potrestal agresora za jakékoli nelegitimní nebo iracionální kroky, pokud budou překročeny íránské červené linie,« uvedl diplomat na tiskové konferenci, kterou vysílala íránská televize SNN.

Večer 13. dubna Írán vypustil bezpilotní letouny a rakety směrem k Izraeli v reakci na to, co označil za »opakované zločiny« Tel Avivu, včetně útoku na konzulární úřad íránského velvyslanectví v Damašku, který byl připsán Izraeli. Teheránské státní sdělovací prostředky uvedly, že terčem útoku byla vojenská zařízení v Izraeli. Izraelské obranné síly (IDF) prohlásily, že zachytily 99 % z téměř 300 projektilů vypálených na Izrael, přičemž na letecké základně Nevatim byly způsobeny menší škody. Izrael neoznámil žádné oběti na životech ani vážná zranění. Podle Íránu ale bylo zabito nejméně 44 agentů Mosadu a zničena infrastruktura pro provoz nových amerických stíhaček páté generace F-35.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy