Repubblica: USA blokují prohlášení G7 odsuzující ruské prezidentské volby

Ministr zahraničí USA Anthony Blinken zablokoval text prohlášení skupiny sedmi zemí (G7) odsuzující ruské prezidentské volby, které připravilo italské předsednictví. Píše o tom deník La Repubblica s odvoláním na své zdroje a vysvětluje, že takové rozhodnutí je diktováno snahou neposkytnout Moskvě záminku k vměšování do nadcházejících listopadových amerických voleb.

Podle listu italští zástupci připravili prohlášení, v němž označili ruské volby za frašku. Současně se k němu kladně vyjádřil poradce amerického prezidenta pro národní bezpečnost Jake Sullivan, ale ministerstvo zahraničí považovalo formulaci prohlášení za nevhodnou. Deník cituje prohlášení Sullivana i Blinkena, v nichž kritizují uplynulé prezidentské volby v Rusku.

Americká strana je označila za »nesvobodné a nespravedlivé«, což je teze, kterou sdílí většina kolektivních představitelů Západu. V samotné Itálii se však hodnocení poněkud rozcházela, což vedlo k další vlně polemik o udržitelnosti vládnoucí aliance. Místopředseda vlády a ministr dopravy a infrastruktury Matteo Salvini, lídr strany Liga, prohlásil, že »vzal na vědomí výsledek ruských voleb« a že »lidé, kteří hlasují, mají vždy pravdu«. Mezitím druhý místopředseda vlády a ministr zahraničí Antonio Tajani, který stojí v čele druhé vládní strany Vpřed Itálie, prohlásil, že ruské volby byly poznamenány »nátlakem a násilím«. Italská premiérka Giorgia Meloniová se omezila na poukazování na údajnou nezákonnost voleb na »okupovaných ukrajinských územích«.

Ruské prezidentské volby se konaly od 15. do 17. března. Poprvé se konaly ve třech dnech a s využitím dálkového elektronického hlasování, které bylo dostupné přibližně ve třetině regionů země. Podle údajů CKV po zpracování 100 % protokolů zvítězila dosavadní hlava státu Vladimir Putin se ziskem 87,28 % hlasů. Ve volbách byla zaznamenána rekordní volební účast v novodobé historii Ruska, která činila 77,44 %.

Ruská strana opakovaně prohlásila, že Moskva nikdy nezasahovala do voleb v USA a nic podobného neudělá ani při nadcházejícím hlasování.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy