Špičkové technologie pomáhají čínskému jarnímu zemědělství zajistit potravinovou bezpečnost

Na pšeničných polích ve vesnici Nan-jü-kchou v okrese Čcheng-an v severočínské provincii Che-pej se zemědělci vzdali jarního ručního postřiku pesticidy a přenechali ho zemědělským robotům.

»Tvrdě jsme pracovali na polích s ‚tváří k půdě a zády k nebi‘. Během jarního obhospodařování polí mohl jeden farmář denně postříkat pesticidy jen něco přes dva mu (0,13 hektaru) orné půdy,« řekl Jang Ťün-šan, farmář z vesnice.

»Nyní může jeden pracovník, který pracuje v místnosti s počítači a mobilními telefony ovládajícími drony, postříkat pesticidy 6,6 hektaru zemědělské půdy za pouhou jednu hodinu,« řekl Jang.

Ve vesnici Tung-šuang-tcha v okrese Ťi-ce, rovněž v provincii Che-pej, vysévají chytré secí stroje kukuřičná semena s pomocí navigačního družicového systému BeiDou (BDS), který využívá předem nastavená data.

»Nový stroj dokáže provádět přímočarý výsev se stejnou roztečí řádků a rostlin i hloubkou setí,« uvedl Li Fej-jü, vedoucí zemědělského strojního družstva ve vesnici Tung-šuang-tcha.

Stroje dokáží za den osít o 6,6 hektaru půdy více než staré stroje a mohou zasít nejméně o jeden řádek kukuřice na mu více, čímž položí základ pro zvýšení produkce zrna, uvedl Čchen Meng, operátor těchto inteligentních zemědělských strojů.

Jan Feng-po, který pochází z okresu Kuan-tchao v provincii Che-pej, používá pro přesnou správu polí aplikaci v telefonu a na své pozemky již nainstaloval senzory pro sledování teploty, půdní vlhkosti a výskytu škůdců.

Digitální systém, který byl spuštěn v roce 2023, může pomoci s přesným používáním hnojiv a pesticidů a může vydávat včasná varování před škůdci a chorobami, což pomáhá snižovat náklady a ztráty, uvedl Jan.

Jen Feng-po, který pochází z okresu Kuan-tchao v provincii Che-pej, používá pro přesnou správu polí aplikaci v telefonu a na své pozemky již nainstaloval senzory pro sledování teploty, půdní vlhkosti a výskytu škůdců.

Digitální systém, který byl spuštěn v roce 2023, může pomoci s přesným používáním hnojiv a pesticidů a může vydávat včasná varování před škůdci a chorobami, což pomáhá snižovat náklady a ztráty, uvedl Jen.

Chytré zemědělství může nejen snížit náklady na zemědělskou produkci, ale také účinně vyřešit problém s neudržovanou zemědělskou půdou, řekl Li Čen-feng, zástupce ředitele úřadu pro zemědělství a venkov v okrese Čcheng-an.

Podle provinčního odboru pro zemědělství a venkov k tomu dochází poté, co provincie Che-pej podpořila využívání aplikací informačních technologií, včetně internetu věcí, umělé inteligence a velkých dat, s cílem zvýšit produktivitu zemědělství a zvýšit příjmy zemědělců.

Jarní rovnodennost, čínsky čchun-fen, čtvrtý sluneční termín čínského lunárního kalendáře, letos připadá na 20. března. Po jarní rovnodennosti se prodlužují dny, otepluje se a rostliny začínají rychle růst.

V době jarní rovnodennosti, která je v Číně hlavním obdobím pro zemědělství, jsou zemědělské činnosti v plném proudu po celé zemi, od severu až po jih.

Čínský zemědělský sektor se v posledních letech orientuje na špičkové technologie, přičemž země zdůrazňuje úlohu vývoje vědeckých technologií pro zajištění potravinové bezpečnosti a podporu revitalizace venkova.

V severovýchodní čínské provincii Chej-lung-ťiang, která je největším producentem obilí v zemi, vyrábí společnost Jiamusi Jichi Tractor Manufacturing Co., Ltd. na plné obrátky inteligentní zemědělské stroje, aby uspokojila poptávku po jarní orbě.

Dělníci instalují inteligentní obrazovky a terminály BeiDou pro výkonné traktory. Pomocí platformy pro velké objemy dat mohou zemědělci na dálku sledovat oblast provozu a provozní dráhu zemědělských strojů.

Akademie zemědělských věd provincie Chej-lung-ťiang brzy uvede na trh novou odrůdu sóji upravenou genovou metodou, protože provincie usiluje o zvýšení výnosů a návratnosti výsadby. V loňském roce se zde pěstovalo přibližně 4,9 milionu hektarů sóji.

Ve městě Tchaj-an ve východočínské provincii Šan-tung používají zemědělci k pletí pšeničných polí bezpilotní stroje. »Nyní bezpilotní plečky pokryjí tento kus půdy za pouhé dvě hodiny, zatímco dříve stejnou práci vykonávalo pět dělníků jeden a půl dne,« řekl Sü Ťien-chua, který vede místní rodinnou farmu.

Kromě moderních zemědělských strojů město Čchang-i v provincii Šan-tung také kanalizovalo říční vodu, aby vylepšilo svou půdu, která je zasolená a alkalická. Sun Te-tung, vedoucí místního zemědělského podnikatelského podniku, uvedl, že spolupracují také s různými výzkumnými ústavy na hledání odrůd s vyššími výnosy a odolných vůči suchu a soli.

Do obce Čang-mu v městské oblasti Jü-lin v jihočínské autonomní oblasti Kuang -si Čuang přichází nekonečné množství zemědělců, aby si v místním poradenském centru pro zemědělské technologie koupili nové odrůdy rýže.

»Nové odrůdy, které jsou v prodeji, jsou odolnější vůči poléhání, což je v našem regionu s častými dešti důležitá vlastnost. Mohou produkovat lepší rýži s vyššími výnosy,« řekl Ceng Čen-li, vedoucí centra.

Začátkem letošního roku Čína představila svůj »ústřední dokument č. 1« pro rok 2024, který nastiňuje priority pro komplexní podporu revitalizace venkova v tomto roce. Dokument vyzývá k úsilí o posílení role rozvoje vědeckých technologií při podpoře revitalizace venkova.

Z údajů Ministerstva zemědělství a venkova vyplývá, že míra přínosu čínského zemědělského vědeckotechnického pokroku dosáhla v roce 2022 62,4 %. S podporou vyššího příspěvku zemědělských strojů a technologií zajistila Čína v roce 2023 již devátý rok po sobě sklizeň obilovin přesahující 650 milionů tun.

V celostátním měřítku se míra mechanizace při orbě, výsadbě a sklizni plodin zvýšila z 67,2 procenta v roce 2017 na 73 procent v roce 2022. Cílem Číny je do roku 2025 tento podíl dále zvýšit na 75 procent.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy