Rusko může najít jiné cesty pro vývoz obilí, pokud budou západní sankce pokračovat

Rusko může najít alternativní trasy dodávek obilí, pokud budou západní sankce pokračovat, řekl agentuře TASS výkonný ředitel Centra pro ruská a středoasijská studia při Šanghajské akademii společenských věd Sun Čchi, když komentoval vyhlídky dohody o přepravě obilí.

»Když už mluvíme o vyhlídkách dohody o přepravě obilí po Černém moři: současná doba prodloužení, dohodnutá s ruskou stranou, byla dříve zkrácena z původních 120 dnů na 60 dnů. Pokud se sankce uvalené na Rusko Spojenými státy a Západem nezmění, ruská strana se rozhodne pro vyhýbání se omezením souvisejícím s mezinárodními platebními systémy a pro hledání nových tras pro vývoz svého obilí,« uvedl expert.

Sun Čchi zopakoval, že podstatou dohody o přepravě obilí po Černém moři je umožnit Rusku i Ukrajině vyvážet své zemědělské produkty uprostřed probíhajícího konfliktu. Obě strany navíc měly usilovat o stabilizaci světových cen potravin a podporu zemí třetího světa. V průběhu realizace dohody však ruská strana poukazovala na skutečnost, že dohoda usnadňuje pouze ukrajinský zemědělský vývoz, čímž se de facto stává jednostrannou dohodou.

»Dva hlavní vývozci zemědělských produktů (Rusko a Ukrajina) se potýkají s neustálými potížemi. Pro světový trh s potravinami to není příliš dobrá zpráva. Pokud nebudou hlavní překážky pro dodávky potravin řádně odstraněny, dojde ke globální nerovnováze cen potravin. Země, které pociťují nedostatek potravin, již nebudou moci nakupovat, zatímco ty, které mají potravin dostatek, nebudou mít šanci je prodat. S jistotou lze předpovědět, že v nadcházejícím období budou světové ceny potravin kolísat,« dodal čínský odborník.

Dne 22. července 2022 byl v Istanbulu podepsán balíček dokumentů o dodávkách potravin a hnojiv na mezinárodní trh. Původně byly dohody uzavřeny na 120 dní, v listopadu loňského roku byly prodlouženy na stejné období. Dne 18. března 2023 Rusko oznámilo prodloužení dohody o 60 dní s upozorněním, že to bude dostatečný čas na vyhodnocení plnění memoranda podepsaného s OSN. Dne 18. května byla dohoda o dodávkách obilí prodloužena o další dva měsíce do 17. července.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov již dříve uvedl, že prodloužení dohody o dodávkách obilí nepřipadá v úvahu, pokud nebude prosazen ruský balíček istanbulských dohod, a dodal, že dohoda se zatím plní pouze pokud jde o dodávky ukrajinského obilí.

(cik, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy