Soudní proces se společností Google končí, soudce zvažuje přelomové antimonopolní nároky USA

Google a americké ministerstvo spravedlnosti v pátek ukončily závěrečné řeči ohledně tvrzení, že jednotka Alphabet nezákonně ovládla internetové vyhledávání a související reklamu, v případu, o kterém vláda tvrdí, že může ovlivnit »budoucnost internetu«.

Americký okresní soudce Amit Mehta ve Washingtonu několik hodin zasypával obě strany otázkami a zjišťoval, zda konkurenční platformy, jako je TikTok společnosti ByteDance a Facebook a Instagram společnosti Meta, jsou konkurenčními náhradami za dolary z reklamy ve vyhledávání.

Mehta uvedl, že ústřední otázkou je »nahraditelnost« platformy pro inzerenty, kterou musí soud vyřešit. Nyní se začne připravovat na vydání zásadního rozhodnutí o tom, zda Google svým jednáním porušil občanské antimonopolní právo. Neuvedl, kdy rozhodne, ale podle odborníků by mohl potenciálně nařídit změny obchodních praktik společnosti Google.

Mehta také zpochybnil, zda Google posuzuje ceny konkurence a zároveň zvažuje své vlastní úpravy. Reklamní byznys Googlu tvoří asi tři čtvrtiny jeho příjmů.

Právník americké vlády David Dahlquist argumentoval, že »příjmy z reklamy jsou tím, co dnes pohání monopolní sílu Googlu«. Google se chlubil, že nepociťuje žádný skutečný tlak na trhu, uvedl Dahlquist a dodal, že se společnost neobává zvyšování cen a přitom nezlepšování svých produktů. »Pouze monopolista může produkt zhoršit a přesto vydělávat více peněz,« tvrdil Dahlquist.

Právník společnosti Google John Schmidtlein oponoval, že podíl společnosti Google na příjmech z digitální reklamy v USA neustále klesá. Poukazoval na reklamní sílu konkurenčních platforem TikTok společnosti ByteDance, Facebook a Instagram společnosti Meta a Amazon.

Schmidtlein tvrdil, že společnost Google je »omezována« konkurenčními platformami, protože inzerenti vědí, že existuje překrývající se publikum, a mohou své dolary utratit jinde. Rovněž prohlásil, že společnost Google neustále směřuje k inovacím svých produktů pro vyhledávací reklamu. »Pokud je Google monopolista, proč něco vylepšovat? Proč prostě nezvýšit cenu?« řekl soudu. Později tvrdil, že »Google zvítězil s lepším produktem«.

Ministerstvo spravedlnosti se v soudním procesu, který začal 12. září, pustilo do Googlu s tvrzením, že vyhledávací gigant je monopolistou, který nezákonně zneužívá svou moc ke zvýšení zisků.

Svědci ze společností Verizon, Samsung Electronics, výrobce systému Android, a samotného Googlu vypovídali o ročních platbách společnosti, v roce 2021 ve výši 26,3 miliardy dolarů, za zajištění toho, aby jeho vyhledávání bylo výchozí v chytrých telefonech a prohlížečích, a za udržení dominantního podílu na trhu.

Mehta se rovněž zabýval tvrzením vlády, že Google záměrně zničil interní dokumenty, které byly relevantní pro otázky v žalobě. Vláda vyzvala Mehtu, aby předpokládal, že Google smazal konverzace, které byly pro společnost nepříznivé.

Mehta opakovaně zpochybňoval dřívější politiku společnosti Google, která podle něj ponechávala rozhodnutí o uchovávání dokumentů na jejích zaměstnancích. »Měly být uchovávány. Měly by být vyvozeny nějaké důsledky za to, co mělo minimálně daleko k osvědčeným postupům?« ptal se soudce.

Právnička společnosti Google Colette Connorová hájila její postupy uchovávání dat, označila je za rozumné a vyzvala soud, aby společnost nesankcionoval.

Případ, který podala administrativa bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, byl prvním z několika, jejichž cílem bylo omezit tržní sílu technologických lídrů.

Další případ, proti mateřské společnosti Facebooku Meta, byl rovněž podán za Trumpovy vlády. Antimonopolní orgány prezidenta USA Joea Bidena následovaly s druhým případem proti společnosti Google a případy proti společnostem Amazon.com a Apple Inc.

(pr)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy