Španělsko dalo Bruselu měsíc na posouzení stavu lidských práv v Izraeli

Španělská vláda žádá Brusel, aby na příští schůzku na úrovni ministrů zahraničí EU, která se má konat 18. března, připravil analýzu, zda Izrael dodržuje své závazky v oblasti lidských práv vyplývající z asociační dohody Společenství. Po příjezdu na jednání ministrů zahraničí EU to řekl ministr zahraničí království José Manuel Albarez.

Dne 14. února vyšlo najevo, že Španělsko a Irsko vyzvaly Evropskou komisi (EK), aby urychleně posoudila, zda židovský stát plní své závazky v oblasti ochrany lidských práv v pásmu Gazy. Obě země rovněž navrhly přijmout příslušná opatření, pokud se zjistí, že Izrael porušuje své závazky. »Chystám se vznést konkrétní požadavek, aby toto posouzení bylo připraveno na příští zasedání Rady pro zahraniční věci, abychom mohli vyvodit všechny závěry,« řekl Albares a dodal, že cílem je chránit »palestinské civilní obyvatelstvo v Gaze«.

»Budu žádat, aby byly jednou provždy uvaleny sankce na násilné osadníky (na Západním břehu Jordánu),« upřesnil diplomat. Pokud podle něj nebude možné dosáhnout dohody, Madrid »bude s těmito sankcemi postupovat individuálně«.

Vysoký představitel Evropské unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell 12. února prohlásil, že úřady zemí podporujících Izrael by po něm měly přestat požadovat, aby se vyhnul civilním obětem v pásmu Gazy. Podle něj musí sami zakročit, například omezit dodávky zbraní.

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy