Stoltenberg: Bojová přítomnost NATO na Ukrajině se neplánuje

NATO neplánuje vyslat na Ukrajinu bojové jednotky, přestože někteří spojenci NATO tam mají vojenské poradce, uvedl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

»Neplánuje se žádná bojová přítomnost NATO na Ukrajině, ale samozřejmě několik spojenců NATO má na svých velvyslanectvích muže a ženy v uniformách, kteří poskytují poradenství,« řekl v rozhovoru pro televizi MSNBC.

»Myslím, že musíme rozlišovat mezi lidmi v uniformách, kteří mohou být přítomni nebo jsou přítomni, a bojovou přítomností u bojových sil. A přítomnost tohoto druhu neplánujeme. To, co na Ukrajině děláme, je, že jim pomáháme bránit se.« Dodal, že podpora NATO »není charita, je to investice do naší vlastní bezpečnosti«.

Vojenská pomoc Spojených států a NATO Ukrajině »přišla pozdě«, ale zpoždění má své »důsledky«, řekl také Stoltenberg.

»Není pozdě, ale samozřejmě, že zpoždění mělo reálné důsledky Rusové mají mnohem více munice,« řekl v rozhovoru pro MSNBC, když komentoval nový balíček pomoci Ukrajině schválený Sněmovnou reprezentantů USA. »Viděli jsme, že bylo sestřeleno méně ruských raket a dronů jednoduše proto, že jim chybí systémy protivzdušné obrany a také munice do systémů protivzdušné obrany. Ale ještě není pozdě«.

(TASS)

Související články

2 KOMENTÁŘŮ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy