Světový potravinový program kvůli rizikům pozastavuje pomoc Gaze

Světový potravinový program OSN (WFP) pozastavuje dodávky potravinové pomoci do severního pásma Gazy, dokud nenastanou podmínky, které umožní její bezpečnou distribuci.

Organizace v prohlášení uvedla, že rozhodnutí bylo pro WFP obtížné, »protože to znamená, že se tamní situace zhorší a více lidí bude ohroženo hladem«. WFP požaduje poskytnutí podmínek pro pomoc.

Upřesňuje se, že dodávky již byly pozastaveny poté, co byl zasažen kamion Agentury OSN pro pomoc a práci s palestinskými uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA), a kvůli nefunkčnímu systému humanitární pohotovosti. Dne 18. února se konvoj s pomocí WFP vydal do severní části pásma Gazy, kde byl fakticky obklíčen davy hladovějících lidí. Zaměstnanci popsali rabování nákladních aut s potravinami a moukou. Uvádí se, že je nemožné udržet právo a pořádek a že napětí a násilí roste.

Zpráva UNICEF a WFP vydaná 19. února na základě nejnovějších údajů uvádí, že situace je extrémní zejména v severní části pásma Gazy. Podle nich trpí akutní podvýživou 15,6 %, tedy každé šesté dítě mladší dvou let. Bylo také řečeno, že humanitární pomoc potřebuje celá 2,2 milionová populace palestinské enklávy.

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy