Není zemědělský protest jako zemědělský protest

Čeští zemědělci se zapojí do mezinárodního protestu u hraničních přechodů 22. února, k čemuž je vyzvala Agrární komora České republiky (AK). Hlavním důvodem je upozornit na problémy spojené s komplikovanou zemědělskou politikou Evropské unie, které mají společné všichni farmáři ze střední a východní Evropy.

V pondělí zemědělci demonstrovali před ministerstvem zemědělství v Praze. Protestní jízdou se stovkami traktorů částečně zablokovali magistrálu. Požadovali, aby česká vláda odstoupila od Green Dealu, tedy unijní Zelené dohody pro Evropu, jejímž cílem je dosáhnout klimatické neutrality sedmadvacítky do roku 2050. Od tohoto protestu se hlavní zemědělské organizace distancovaly.

»Přišlo nám mnoho dotazů, jestli máme něco společného s protesty zemědělců v Praze.  Máme společné problémy, společně nám vadí nekvalitní ukrajinské dovozy, byrokracie a Green Deal. To jsou ale záležitosti, které mají řešení primárně v Bruselu na jednání Rady ministrů. Do Bruselu traktory jet nemůžeme, ve čtvrtek proto symbolicky vyjedeme na hraniční přechody, ale podpoří nás také zemědělci jinde po republice. Zatím to bude akce pokojná, mimo hlavní špičku. Naše vláda je někdy bruselštější než Brusel, chce toho po zemědělcích víc než v ostatních zemích a místo pomoci jim často hází klacky pod nohy. Proto po vládě požadujeme konkrétní řešení situace tak, aby se zemědělcům v této zemi podnikalo lépe a mohli produkovat zdravé a bezpečné potraviny. Pokud vláda nepředstaví do konce února přijatelné řešení, vyzveme ještě jednou všechny zemědělce, aby se k nám připojili, a společně uspořádáme celonárodní masivní demonstraci zemědělců,« napsala AK na svém Facebooku.

Zemědělci v Královéhradeckém kraji do čtvrtečního protestu po celém kraji nasadí přibližně 200 traktorů a další zemědělské techniky. Hlavní protest asi s 60 stroji bude dopoledne na hraničním přechodu do Polska v Náchodě. Kolony zemědělské techniky pojedou přibližně mezi 10.00 až 12.00 ve všech okresech. 

Čtvrteční protestní akci proti agrární politice Evropské unie podpoří ve Středočeském kraji zemědělci ve všech okresech. Strojů bude předběžně kolem 300, v každém okrese mezi 35 až 50, nejvíce zřejmě na Kolínsku. Dopoledne se vydají na protestní jízdy zejména kolem měst. Na hranici s Polskem a Německem by měli vyrazit někteří zemědělci z Mladoboleslavska.

Do protestní akce proti agrární politice Evropské unie se ve čtvrtek zapojí zemědělci ve všech pěti okresech Olomouckého kraje. Zemědělská technika projede ulicemi Olomouce, Prostějova, Přerova a Šumperka. Jeseničtí zemědělci budou protestovat spolu s polskými kolegy na hraničním přechodu.

Protestující zemědělci z Ústeckého kraje ve čtvrtek vyrazí z letiště Březno u Chomutova. Do kolony se zapojí zhruba 80 zemědělských strojů. Sedláci budou pokračovat přes obchvat kolem Chomutova k hraničnímu přechodu Hora. Sv. Šebestiána, kde se sejdou s kolegy z Německa, kterých dorazí okolo 40.

Do protestu zemědělců proti agrární politice Evropské unie se ve čtvrtek v Pardubickém kraji zapojí více než 120 souprav zemědělské techniky. Na demonstrační jízdy vyjedou ve všech čtyřech okresech regionu. Na hraničním přechodu v Dolní Lipce na Orlickoústecku se také uskuteční setkání s polskými zemědělci.

Zástupci AK, Zemědělského svazu (ZS) a Asociace soukromého zemědělství (ASZ) ocenili návrhy na zlepšení situace českých farmářů, se kterými na společné jednání přišli premiér Petr Fiala (ODS) a ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Pro to, aby vyloučili protesty na národní úrovni, ale chtějí vidět konkrétní výsledky.

(zmk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

  1. Vládě se daří zemědělce rozdělit, za pomoci médií. Ale boj probíhá i uvnitř vládni koalice. Kdo asi podstrčil A. Vondrovi onen dopis pana Jandejska? Tuším, ale neřeknu.

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy