Home Zahraničí Švýcarsko hodlá v roce 2024 uspořádat »mírovou konferenci« o Ukrajině – bez...

Švýcarsko hodlá v roce 2024 uspořádat »mírovou konferenci« o Ukrajině – bez Ruska

FOTO - pixabay

Švýcarsko má v úmyslu uspořádat »mírovou konferenci« o Ukrajině co nejdříve, měla by se konat ještě letos, uvedla prezidentka Švýcarské konfederace Viola Amherdová v rozhovoru pro Schweiz am Wochenende.

»Cílem je uspořádat tento summit co nejdříve. Rozhodně se musí uskutečnit již letos,« uvedla. »Rusko se ho pravděpodobně nezúčastní, ale hledáme kontakt společně s dalšími partnery,« dodala Amherdová s tím, že Bern prý zůstává v kontaktu s Moskvou.

Vysvětlila, že v současné době není jasné, na jaké úrovni se bude »mírová konference« konat – zda na úrovni hlav států, nebo na úrovni ministrů. Pochybuje také o tom, že by během takového setkání mohlo být dosaženo významných výsledků.

»Je nepravděpodobné, že bychom po summitu měli připravený mírový plán. Ale pokud se nám podaří využít konferenci k zahájení mírového procesu, pak už dosáhneme mnohého,« poznamenala Amherdová.

Po setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským 15. ledna Amherdová oznámila, že požádal Švýcarsko o uspořádání mírové konference na vysoké úrovni, a Bern na tuto žádost reagoval pozitivně. Švýcarský ministr zahraničí Ignazio Cassis během tiskové konference 14. ledna v Davosu ale poznamenal, že do diskuse o mírovém urovnání musí být zapojeno i Rusko.

Švýcarsko, které není součástí NATO ani EU, podporuje protiruské sankce EU.

(TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here