Turecko jedná s Ruskem o druhé jaderné elektrárně a obchodním plynovém uzlu

Turecko by rádo využilo ruských zkušeností při výstavbě druhé jaderné elektrárny v provincii Sinop a pokračuje v jednání s Gazpromem o obchodním uzlu s plynem v Istanbulu, uvedl turecký ministr energetiky a přírodních zdrojů Alparslan Bayraktar.

»Pokud jde o výstavbu jaderné elektrárny v Sinopu, jsou zde dvě zainteresované země: Rusko a Jižní Korea. A samozřejmě, pokud jde o Sinop, věnujeme pozornost Rusku a Rosatomu. Máme již seriózní pracovní zkušenosti s lokalitou JE Akkuyu, takže je chceme přenést i do Sinopu. Naše jednání s oběma stranami pokračují,« uvedl ministr podle listu Takvim během Istanbulského fóra o energetice a klimatu.

Pokud jde o třetí jadernou elektrárnu na severozápadě Turecka v provincii Kirklareli, Bayraktar uvedl, že jednání probíhají »hlavně s Čínou a dospěla do vážné fáze«.

Ministr zdůraznil, že Turecko potřebuje do 30 let mít 20 gigawattů elektrické energie.

»Práce na elektrárně Akkuyu intenzivně pokračují. První elektřinu chceme začít vyrábět ještě letos. Současně existuje otázka přímých a nepřímých sankcí; snažíme se ji vyřešit tak, aby neovlivnila samotné práce. Očekáváme, že všechny čtyři reaktory Akkuyu uvedeme do provozu do roku 2028 a že touto elektrárnou pokryjeme 10 % celkové spotřeby elektřiny v Turecku,« zdůraznil Bayraktar.

(cik)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy